×

Kolejne zmiany w zakazie lotów międzynarodowych! Wejdą w życie już za 4 dni

Zmiany w zakazie lotów międzynarodowych. Już od 30 września lista krajów, które dotychczas były objęte zakazem lotów ulegnie zmianie. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać dwa tygodnie, od 30 września do 13 października. Jakie kraje znajdą się na nowej liście?

Zmiany w zakazie lotów międzynarodowych

Nowy zakaz lotów nie będzie już obejmował krajów strefy Schengen. Oznacza to, że przywrócone zostaną połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, jednak zakazami zostanie objętych 29 krajów spoza niej. Lista 29 krajów, które obejmie nowy zakaz lotów jest następująca:

Od 30 września nie będziemy mogli pojechać do:

Belize
Bośni i Hercegowiny
Czarnogóry
Brazylii
Bahrajnu
Izraela
Kataru
Kuwejtu
Libii
Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Argentyny
Chile
Ekwadoru
Indii
Iraku
Kolumbii
Kostaryki
Libanu
Macedonii Północnej
Malediwów
Mołdawii
Panamy
Paragwaju
Peru
Trynidadu i Tobago
Republiki Zielonego Przylądka
USA
Omanu
Bahamów

Przypomnijmy, że poprzedni zakaz obejmował aż 44 kraje. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała uważa, że przywrócenie ruchu lotniczego do krajów, w których obserwuje się duże ilości zachorowań na COVID-19 nie jest niebezpieczne, ponieważ październik to czas, w którym podróże są raczej mało popularne.

Październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku obserwujemy znaczący spadek ruchu lotniczego. Obecnie też widzimy, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają.

Loty do Hiszpanii

Zdaniem wiceministra infrastruktury  samo stosowanie zasad reżimu sanitarnego jest w stanie zagwarantować, że podróże będą bezpieczne.

Tym samym zakładany efekt zakazów, ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu, wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem już od 30 września zostaną przywrócone połączenia m.in. do Hiszpanii. Warto przypomnieć, że już jakiś czas temu anulowany został zakaz lotów do Francji. Możliwość podróżowania do Francji i Hiszpanii budzi wiele kontrowersji, bowiem w obu krajach odnotowywane są rekordowe, dzienne przyrosty liczby zakażeń. Wczoraj w Hiszpanii odnotowano 4 122 zakażenia, a we Francji 15 797! 

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września do 13 października. Po tym czasie można spodziewać się kolejnych zmian.

Fotografie: Twitter, pxhere.com

Może Cię zainteresować

zamknij