×

Nauka strzelania w szkole? Czarnek: To odpowiedź na to, co dzieje się w Ukrainie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w polskim szkolnictwie. Wiadomo już, czego uczniowie zaczną uczyć się za dwa lata. Wiele osób może być tym bardzo niepocieszona, bowiem będzie to… nauka strzelania w szkole.

Zmiany w polskim szkolnictwie

Zmiany w polskim szkolnictwie nie są niczym nowym. Minister edukacji i nauki co jakiś czas modyfikuje niektóre elementy lub wprowadza nowe. Jedną z większych zmian w ostatnich latach była likwidacja gimnazjum. Przypomnijmy, że stało się to w 2019 r., w ramach reformy systemu oświatowego w Polsce z roku 2017.

Na krótko po wybuchu wojnie w Ukrainie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w edukacji. Tym razem zmian dla bezpieczeństwa. W opinii społecznej zaczęły pojawiać się wówczas różne domysły i przemyślenia. Niektórzy zaczęli podejrzewać, że polska młodzież będzie uczyć się strzelania. Teraz wszystko jest już jasne.

Nauka strzelania w szkole
Wikimedia Commons

Nauka strzelania w szkole?!

Nauczyciele od lat prowadzą w szkołach lekcje edukacji dla bezpieczeństwa. Zajmują one jednak zaledwie godzinę w tygodniu w klasie ósmej szkoły podstawowej i w szkole średniej. Co więcej, przekazywana na nich wiedza jest w większości teoretyczna. Uczniowie dowiadują się m.in. jak udzielić pierwszej pomocy czy poznają instrukcję sprawnej ewakuacji. W niedalekiej przyszłości ma się to jednak zmienić, ponieważ zakres przedmiotu zostanie rozszerzony.

Jak informuje „Super Express”, uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa mają uczyć się, jak posługiwać się bronią. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyraźnie mówi, że nauka strzelania ma związek z sytuacją w Ukrainie i ma być swego rodzaju zabezpieczeniem dla młodej osoby.

Co do nauki strzelania, jak zwykle, jest to pomysł środowiska nauczycielskiego, z którym współpracuję w ramach rozmaitych grup doradczych. To jednak przede wszystkim odpowiedź na to, co dzieje się w Ukrainie

– powiedział Czarnek w rozmowie z „SE”.

Nauka strzelania w szkole
Flickr

Rada Ministrów podpisała już rozporządzenie w sprawie wprowadzenia nauki strzelania do programu zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. Wynika z niego, że uczniowie będą się uczyć strzelania m.in. z broni pneumatycznej i kulowej. Pierwsze lekcje z tego zakresu mają się odbywać już za dwa lata, a prowadzić je będą wyłącznie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Jesteś za tym, aby polska młodzież uczyła się posługiwania bronią w szkołach?

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org, twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x