×

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca! Minister zdrowia uważa, że to już konieczne

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca! Znaczny spadek zakażeń spowodował, że rządzący zdecydowali się podjąć odważne kroki. Nowe zasady obowiązują m.in. w transporcie publicznym oraz podczas organizacji imprez.

Turyści szturmują góry i nadmorskie kurorty

Za nami pierwszy taki długi weekend od dawna, a właściwie od początku pandemii. Polacy gotowi byli stać w kilometrowych korkach, byle spędzić te dni nad morzem lub w górach.

Wzięliśmy głęboki oddech – od pandemii, ale nie od tłumów. Turyści szturmowali tatrzańskie szlaki i nadbałtyckie plaże. Ale chętnie szukali atrakcji także w innych rejonach Polski. Hotelarze i właściciele agroturystki zacierali ręce – wreszcie mogli zacząć odrabiać straty. W najpopularniejszych destynacjach wszystkie miejsca noclegowe były zajęte. Turyści już nie mogli się doczekać tego, by znów zażyć nieco wolności.

Eksperci przypominają jednak, że w ubiegłym roku realizowaliśmy podobny scenariusz. Potem zmagaliśmy się z kolejną falą zakażeń.

Zmiany w obostrzeniach od 6 czerwca

Obecnie dane, które napływają z Ministerstwa Zdrowia, napawają względnym optymizmem. Minionej doby odnotowano w Polsce 194 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach mazowieckim i śląskim.

W związku ze znacznym spadkiem liczby zakażeń i zgonów, minister Niedzielski ogłosił podczas konferencji prasowej zmiany w restrykcjach. A zmieni się dużo.

Widać, że dynamika spadku zakażeń jest bardzo wysoka. W ostatnim miesiącu również zgony w bardzo dynamicznym stopniu zmniejszyły się. (…) Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach

– oznajmił szef resortu zdrowia.

Mimo tego, że luzujemy, a mobilność rośnie, nie obserwujemy zwiększenia w zakresie zachorowań

– dodał.

Zmiany, które weszły w życie od niedzieli 6 czerwca, dotyczą:

  • imprez (limit zwiększono do 150 osób, dotychczas wynosił 50 osób)
  • targów i konferencji (1 osoba/15 m2),
  • sal zabaw dla dzieci (1 osoba/15 m2),
  • transportu zbiorowego (75 proc. obłożenia danego środka transportu, ale z obowiązkiem noszenia maseczki).

W najnowszym rozporządzeniu wyszczególniono także zapisy dotyczące funkcjonowania pokojów zagadek i domów strachu. Od wczoraj ich działalność może odbywać się pod warunkiem, że w pomieszczeniu przebywa jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw.

Warto przypomnieć, że osoby zaszczepione nie wliczają się do obowiązujących limitów. Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 25 czerwca. Nadal nie podjęto decyzji, co do wznowienia działalności klubów i dyskotek.

Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitarnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca

– podkreślił Niedzielski na konferencji prasowej.

Przypomnijmy: 1 czerwca Polska przystąpiła do unijnych certyfikatów covidowych, pozwalający na swobodne podróżowanie po państwach UE. Paszporty można nabyć m.in. poprzez zaszczepienie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij