×

Ważne zmiany przed II turą wyborów prezydenckich 2020. O czym należy pamiętać?

Zmiany przed II turą wyborów prezydenckich 2020. Minister Zdrowia wprowadził nowe zasady dotyczące sposobu organizacji głosowań 12 lipca. Powodem takiej decyzji miały być długie kolejki wyborców, które tworzyły się przed lokalami komisji.

II tura już w niedzielę

Wybory prezydenckie 2020 wkraczają na ostatnią prostą. Już w tę niedzielę 12 lipca odbędzie się II tura wyborów, po której dowiemy się, kto zostanie prezydentem Polski na najbliższe 5 lat. Lokale będą czynne od godziny 7:00 rano do 21:00 wieczorem. Pamiętajmy, że każdy głos jest ważny.

Obywatele będą wybierać pomiędzy urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą (z poparciem PiS-u) a prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim (KO). Według najnowszego sondażu Kantar, na obecną chwilę większym poparciem cieszy się kandydat KO. Przewaga jest jednak niewielka i wszystko może się jeszcze zmienić.

Przed pójściem do lokali wyborczych trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Należy także pamiętać o wprowadzonych niedawno przez Ministra Zdrowia udogodnieniach dla pewnych grup osób.

Zmiany przed II turą wyborów prezydenckich 2020

Jak podaje PolsatNews, we wtorek (7 czerwca) w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia. Odnosi się ona do wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 w kontekście wyborów. Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą podlegać pod szczególne zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym. Przepisy weszły w życie z dniem 8 czerwca.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, w lokalu wyborczym pierwszeństwo zapewnione mają osoby:

  • powyżej 60. roku życia,
  • z dziećmi do lat 3,
  • z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, a także z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie,
  • kobiety w ciąży.

Przed wejściem do lokalu wyborczego należy zdezynfekować ręce (albo mieć na sobie rękawiczki), oraz założyć maseczkę ochronną. Członek komisji wyborczej może poprosić o chwilowe uchylenie zasłony w celu weryfikacji tożsamości. Warto wziąć ze sobą także długopis.

Zgodnie z rozporządzeniem, komisje wyborcze zostają zaopatrzone w środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, jednorazowe rękawiczki i środki do dezynfekcji.

Ważną zmianą w II turze wyborów prezydenckich 2020 jest też sama karta do głosowania. W dniu 12 lipca swój głos będzie można oddać tylko na dwóch kandydatów. Aby zagłosować, należy zaznaczyć znak „X” tylko przy jednym nazwisku.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.o2.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować