×

Zupełnie nowy objaw koronawirusa? „Ostrzegamy społeczeństwo i personel medyczny”

Zmiany naskórne objawem koronawirusa. Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał w środę specjalne oświadczenie. Według lekarzy zmiany skórne mogą być jednym z symptomów choroby COVID-19.

Zmiany naskórne objawem koronawirusa

Ponad 400 dermatologów z Francuskiego Krajowego Związku Dermatologów (SNDV) wspólnie orzekło, że zmiany skórne mogą być związane z chorobą COVID-19. Mają o tym świadczyć m.in. pokrzywka, zaczerwienienie oraz zmiany skórne i obrzęki na kończynach, podobne do tych, które są wywoływane przez odmrożenia.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie SNDV:

Są to pseudo-odmrożenia, uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia, a także pokrzywka

Dalsze badania

Według dermatologów, zmianom skórnym nie towarzyszą jednak najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem (problemy z oddychaniem, kaszel, itd.). Dlatego wielu pacjentów może nie być świadomym możliwości zarażania innych ludzi. Dermatolodzy apelują:

Ostrzegamy społeczeństwo i personel medyczny, aby jak najszybciej wykryć tych potencjalnie zakażonych pacjentów, niekoniecznie mających objawy ze strony układu oddechowego

Francuski Krajowy Związek Dermatologów chce przeprowadzić więcej badań przesiewowych i poddać testom na obecność koronawirusa osoby, u których pojawiły się nagłe problemy dermatologiczne.

Czy to na pewno nowy objaw?

Dyrektor generalny ds. zdrowia Jérôme Salomon nie potwierdził jednoznacznie, aby zmiany skórne były nowym objawem koronawirusa. Przyznał, że brakuje mu wiedzy na ten temat.

Jak wiadomo, każdego dnia poznajemy nowe informacje o koronawirusie. W aspekcie dermatologicznym nie widziałem jednak żadnej publikacji

Najbardziej podatne osoby

Do objawów choroby wywoływanej przez koronawirusa należą gorączka, kaszel, ból mięśni i osłabienie. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe.

Z kolei u młodszego pokolenia zakażenie ma bardzo łagodny przebieg. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy koronawirusa u dziecka.

Źródła: www.fakt.pl, natemat.pl
Fotografie: twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować