×

Jak rozpoznać objawy koronawirusa u dziecka? Przydatne rady

Jak do tej pory udało się ustalić, koronawirus rzadziej atakuje dzieci niż dorosłych. Symptomy też znacząco się różnią. Dzieci inaczej reagują na zarażenie koronawirusem niż dorośli. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy!

Maluchy nie są bezpieczne

Wielu rodziców na wieść o tym, że wśród dzieci odnotowuje się mniej przypadków zarażenia koronawirusem niż u dorosłych, popadło w nieuzasadniony optymizm. Niestety, wielu z nich potraktowało wprowadzoną przez rząd dwutygodniową kwarantannę jak dodatkowe wakacje.

Nie zabrakło i takich, którzy niespodziewane „wolne” postanowili uczcić wyjściem z maluchami do galerii handlowych, gdzie nietrudno o zarażenie. To, że koronawirus rzadziej atakuje dzieci niż dorosłych oraz fakt, że maluchy łagodniej przechodzą choroby przez niego wywołane, nie jest żadną gwarancją bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że zarażone dziecko, nawet gdy nie wystąpią u niego żadne objawy, ciągle jest źródłem potencjalnego zagrożenia dla innych.

Objawy koronawirusa u dzieci

Jak informuje Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób u dzieci najczęściej występują następujące objawy:

  • gorączka,
  • katar,
  • kaszel,
  • wymioty,
  • biegunka

Jak wynika z tej listy, objawy zarażenia koronawirusem u dziecka łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych, grypą, również żołądkową czy przeziębieniem. Właśnie dlatego w przypadku dzieci należy wykazać wzmożoną czujność, zamiast zabierać je na spacery w dużych skupiskach ludzkich, takich jak centra handlowe.

Warto pamiętać, że najmłodszy pacjent zarażony koronawirusem miał zaledwie 30 dni!

Szczególnie uważać na siebie powinny też kobiety w ciąży. Są bowiem bardziej podatne na zarażenie. Do tej pory nie udało się ustalić, czy koronawirus przenosi się z matki na płód.

Źródła: megamamy.pl, zdrowie.radiozet.pl

Polecane

Może Cię zainteresować