×

Czy miałeś już Omikron? Naukowcy wskazują, jak to sprawdzić

Wariant Omikron dominuje w Europie, a w Polsce odpowiada za piątą falę pandemii i stanowi niemal 60 proc. zakażeń w naszym kraju. Chcesz sprawdzić, czy miałeś już Omikron? Naukowcy wskazują 6 symptomów przebytej infekcji.

Omikron w natarciu

Piąta fala epidemii koronawirusa różni się od poprzednich. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do końca stycznia w Polsce odnotowano, że Omikron odpowiada za 59,7 proc. wszystkich zakażeń. Specjaliści podkreślają jednak, że możemy mieć do czynienia z mocnym niedoszacowaniem. By określić, którym wariantem koronawirusa zaraziła się dana osoba, trzeba wykonać sekwencjonowanie próbek. Poddaje się mu jedynie niewielki odsetek. W rozmowie z Medonetem lek. Bartosz Fijałek stwierdził, że w Polsce może być nawet kilkadziesiąt razy więcej przypadków Omikronu, niż wynikałoby to z oficjalnych danych.

Patrząc na dzienne liczby zakażeń można sądzić, że sytuacja jest dramatyczna. Ale czy na pewno? Omikron, jak twierdzono od początku, jest kosmicznie zaraźliwy. Zmienia jednak oblicze pandemii. Lekarze wskazują, że do szpitali trafiają obecnie głównie osoby z innymi schorzeniami, u których przy okazji przyjęcia wykonuje się test, który wskazuje dodatni wynik. Mniej jest obecnie masywnych zapaleń płuc i ciężkich powikłań po COVID-19. Jest więc nadzieja, że wkrótce raporty będą też mówić o mniejszej liczbie zgonów.

Czy miałeś już Omikron?

Według naukowców najlżej zakażenie omikronem przechodzą osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki i dodatkowo dawką przypominającą. A ponieważ obecnie i tak panują warunki sprzyjające infekcjom, wielu z nas nie zgłasza się ani do lekarza, ani do punktu wymazowego z lekkimi objawami, przypominającymi przeziębienie. Jeśli zastanawiasz się, czy przeszedłeś już zakażenie Omikronem, przemyśl, czy w ostatnim czasie nie wystąpiły u Ciebie symptomy, o których wspominają naukowcy. A są to:

  • Zmęczenie
  • Objawy przeziębienia
  • Jelitówka, problemy z żołądkiem, wymioty i biegunka
  • Zapalenie spojówek
  • Wysypka (często swędząca)
  • Wypadanie włosów (u niektórych włosy wypadają garściami nawet przez wiele miesięcy)

Przypomnijmy: przy Omikronie rzadko pojawia się wysoka gorączka, duszności, kaszel, czy też utrata węchu i smaku. Częściej występuje natomiast katar, ból gardła, chrypka, bóle mięśni i głowy.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij