×

Pasożyty w basenach i zbiornikach wodnych! „Wwiercają się przez skórę”

Groźne pasożyty w basenach, jeziorach i stawach – eksperci biją na alarm! Ich ofiarami padają kolejne osoby. Wwiercają się przez skórę i stanowią zagrożenie dla zdrowia ich nosicieli. Z jak dużym zagrożeniem mamy do czynienia?

Niebezpieczne pasożyty w basenach, jeziorach i stawach

Kolejni ludzie padają ofiarą niebezpiecznych pasożytów, jakimi są cerkarie (ogonatki). Te atakują w otwartych zbiornikach wodnych takich jak jeziora, stawy czy otwarte baseny. Najczęściej można się na nie natknąć w płytkich wodach blisko brzegu, gdzie pośrednio żywią się występującymi tam ślimakami.

Ogonatki wnikają w skórę ptaków, po czym już nawet po kilku minutach składają jaja. Sprawia to, że błyskawicznie się rozmnażają. Następnie skażone odchody ptaków trafiają do zbiorników wodnych. Stamtąd pasożyty przenoszą się na ludzi wwiercając się w ludzką skórę.

Cerkeria to jedna z larw przywr wnętrzniaków, posiada gruczoły penetracyjne i kolce oraz gruczoły cystotwórcze. Jej zadaniem jest dotarcie do organizmu żywiciela ostatecznego. Może się tam dostać aktywnie wwiercając przez skórę lub otorbić się, odrzucić ogonek i przekształcić w metacerkarię np. motylicę wątrobową

– podaje Interia.pl.

Objawy zakażenia cerkerią

Pierwsze objawy zakażenia pasożytami, które zwykle są bardzo dokuczliwe, są odczuwalne już po kilku minutach. Zaliczamy do nich silny świąd skórny połączony z bólem.

Inne objawy, które pojawiają się zwykle nieco później, to: gorączka, czerwone plany na ciele, zapalenie skóry, wstrząs, zaburzenia trawienia i pracy wątroby czy żółtaczka.

Groza w Niemczech

Cerkarie występują w niemieckich jeziorach takich jak Schlachtensee, Krumme Lanke, Jungfernheideteich, Teufelssee, czy Halensee. Czy pasożyt dotrze do polskich wód? Zdaniem ekspertów tak. Eksperci uważają, że ułatwią mu to wysokie temperatury.

Cerkarie żyją 24 godziny. One również aktywnie poszukują kolejnego żywiciela, ptaka lub ssaka, aby kontynuować cykl życiowy. Człowiek nie jest odpowiednim żywicielem cerkarii, mimo to wnikają one do skóry, wywołując reakcję alergiczną. Proces dojrzewania larw w ciele człowieka jest niemożliwy, dlatego wkrótce obumierają

– podaje portal mp.pl.

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować