×

Z samolotów będą zrzucane brunatne kostki! Są bardzo niebezpieczne dla ludzi

Trwa kolejna akcja przeciwko wściekliźnie na terenie województwa lubelskiego. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie poinformował, że szczepionki dla lisów spadną z samolotów. Z kolei Inspekcja Weterynaryjna na wyznaczonych terenach je rozłoży. W związku z tym, apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Akcja przeciwko wściekliźnie

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii (WIW) w Lublinie poinformował, że na terenie województwa lubelskiego odbędzie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Chodzi o zwierzęta wolnożyjące na terenach leśnych i polnych.

Szczepionki dla lisów są przede wszystkim zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki (z pominięciem terenów zabudowanych i zbiorników wodnych). Jednak część preparatów ma też zostać rozłożona ręcznie przez Inspekcję Weterynaryjną.

Dawkę szczepionki stanowi blister z płynem o wielkości około 3 cm, który zawiera szczepionkę zatopioną w przynęcie, o intensywnym zapachu

– informuje WIW w Lublinie.

Szczepionki przeznaczone dla lisów są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych

Szczepionki wyglądem przypominają brunatne kostki. Są jednak bardzo niebezpieczne dla ludzi oraz psów i kotów. Nie wolno ich więc dotykać!

Wprawdzie działania przeprowadza się tylko na terenach leśnych i polnych, ale trzeba zachować ostrożność również w pobliżu takich miejsc. WIW zaleca, by trzymać swoje zwierzęta domowe „na uwięzi” przez dwa tygodnie od rozrzucenia szczepionki.

Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę

– alarmuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

Gdy jednak dojdzie do kontaktu zwierzęcia z substancją, trzeba to zgłosić najbliższemu lekarzowi weterynarii.

Z kolei człowiek, który dotknął szczepionkę rękami bądź innymi niezakrytymi częściami ciała, powinien jak najszybciej umyć je wodą z mydłem. Jeśli preparat dostanie się do ust, oczu, nosa lub skaleczonej skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wszystkie najważniejsze informacje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie przekazał za pośrednictwem Facebooka

W poście czytamy:

❗️✈️ Szczepionkę będziemy zrzucać z samolotów na lasy, pola, łąki – z pominięciem terenów zabudowanych i zbiorników wodnych, część szczepionki zostanie rozłożona ręcznie przez Inspekcję Weterynaryjną
❗️Nie wolno dotykać szczepionki – lis jest mądry i nie zje szczepionki dotkniętej przez człowieka
❗️Zalecamy trzymanie psów 🐕 i kotów 🐈 na uwięzi przez 2 tygodnie od zakończenia akcji, kontakt zwierzęcia ze szczepionką powinno się zgłosić lekarzowi weterynarii
❗️Po kontakcie człowieka ze szczepionką (usta, oczy, nos, skaleczenie skóry) należy skontaktować się z lekarzem

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał, że jesienna akcja ochronnego szczepienia zostanie przeprowadzona od 12 do 14 września 2022 roku. Jednak termin ten może ulec przesunięciu z powodu złych warunków atmosferycznych.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, lublin.eu
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij