×

Tajemnicza dziura w drzewie. Leśnicy zalecają wycofanie się, gdy ją zobaczysz

Tajemnicza dziura w drzewie. Leśnicy ostrzegają, by zachować czujność podczas leśnych spacerów. Dlaczego jest to niepokojące? Ponieważ zerwana kora z drzewa to znak, że blisko żerują niedźwiedzie. Zdjęcia opublikowali w mediach społecznościowych Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Tajemnicza dziura w drzewie. Przed czym ostrzega?

Spacer po lesie to przyjemność i to nie tylko dla miłośników grzybobrania. Jest to dobry sposób na spędzenie czasu na łonie natury. Powinniśmy jednak zachować ostrożność podczas wypraw do lasu. I bacznie obserwować otaczające nas drzewa. O czym ostrzegają Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród. Dlaczego? Ponieważ w lesie czyha wiele zagrożeń ze strony mieszkających w nim zwierząt. Znakiem ostrzegawczym może być choćby zwykła dziura w drzewie lub naderwana kora. Leśnicy wyjaśniają za pośrednictwem mediów społecznościowych, że to ślady żerowania niedźwiedzi.

Tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć takie znaki na drzewach. Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory.

– czytamy we wpisie Nadleśnictwa w Baligrodzie.

Interesujące jest również to, co dzieje się później z dziurą w drzewie. Jak wyjaśniają leśnicy, niektóre z wydartych dziur zostają zamieszkałe przez bakterie i grzyby, a nawet przez ptaki lub inne gatunki zwierząt. Z kolei część z nich po prostu zarasta. Jak komentuje zdjęcie jedna z internautek: „I cykl życia się zamyka. Piękne!”.

Co zrobić, kiedy spotkamy w lesie niedźwiedzia?

Leśnicy przygotowali też kilka wskazówek na wypadek spotkania w lesie niedźwiedzia. Chociaż z pewnością najlepiej byłoby, aby do niego nie doszło. Co możemy zrobić, kiedy tak się stanie? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że to my jesteśmy „gośćmi” na leśnym terenie. Dlatego należy zachować ciszę i spacerować tylko po wyznaczonych ścieżkach. Co może wydawać się zaskakujące, w momencie spotkania drapieżnika – nie wolno uciekać! Dlaczego? Ponieważ dzikie zwierzę ruszy za nami w pościg. W chwili ucieczki, stajemy się dla niego zdobyczą. Jak jeszcze postępować? 

  • Zachować spokój. Nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie uciekać i nie krzyczeć,
  • Odwrócić się od niedźwiedzia i powoli odejść,
  • Nie podchodzić do niedźwiedzia i nie próbować go spłoszyć,
  • Podczas bezpośredniego spotkania, dać szansę niedźwiedziowi na spokojne zejście z drogi.

Wskazane powyżej zasady i ich zastosowanie, może uratować nam życie.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x