×

Objawy małpiej ospy na narządach płciowych. Występują u 30 proc. chorych

Objawy małpiej ospy na narządach płciowych i w ustach: eksperci opisują, jak wyglądają początki choroby i apelują o czujność, ponieważ przebieg małpiej ospy może być dosyć nietypowy. Tymczasem z dnia na dzień przybywa kolejnych przypadków choroby w Europie.

Chorują młodzi, zdrowi, dorośli

Czy małpia ospa przybierze postać nowej pandemii? Wiele osób ostatnio zadaje sobie to pytanie. Niepokój narasta wraz z kolejnymi informacjami na temat nowych przypadków choroby wykrytych w Europie. W dość krótkim czasie małpia ospa rozprzestrzeniła się w wielu krajach Starego Kontynentu. Na świecie odnotowano już ok. 200 przypadków zakażeń. Eksperci z jednej strony uspokajają, z drugiej zaś przestrzegają, apelując o ostrożność.

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby małpia ospa wiązała się z ciężkimi przebiegami

– mówi dr Paweł Grzesiowski, cytowany przez portal.abczdrowie.pl.

Jednocześnie Grzesiowski podkreśla, że to może się wkrótce zmienić, zwłaszcza że większość wykrytych do tej pory przypadków dotyczy osób młodych, zdrowych i dorosłych.

Chociaż małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, głównym źródłem zakażenia poza krajami Afryki są ludzie. Musi dojść do bardzo bliskiego i długotrwałego kontaktu — wirus przedostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe lub błony śluzowe. Eksperci apelują o czujność, zaznaczając, że przebieg choroby może być nietypowy.

Objawy małpiej ospy na narządach płciowych

Jak się okazuje, symptomy choroby mogą dotyczyć np. oczu, jamy ustnej czy narządów płciowych.

Wysypka skórna zaczyna się zwykle w ciągu jednego do trzech dni od wystąpienia gorączki. Zwykle koncentruje się ona na twarzy i kończynach, a nie na tułowiu. W 95 proc. przypadków wysypka występuje na twarzy, a w 75 proc. przypadków na dłoniach i podeszwach stóp

– wyjaśnia CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób).

Organizacja zaznacza też, że w 70 proc. przypadków dotknięte są również błony śluzowe jamy ustnej, u 30 proc. chorych natomiast – narządy płciowe, a u 20 proc. – oczy: spojówki i rogówka (dane przytaczane przez portal zdrowie.radiozet.pl).

Również dr Paweł Grzesiowski opowiedział ostatnio o przypadku pacjenta, u którego jedynym objawem małpiej ospy była krosta przy narządach płciowych.

Wczoraj dostałem raport o pacjencie, który miał jedną jedyną krostę i to w okolicach narządów płciowych. Tak nie przebiega typowa ospa prawdziwa ani małpia

– przekazał lekarz.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować