×

Małpia ospa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek!

Małpia ospa w Polsce! Stało się to, czego wszyscy się obawialiśmy. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w naszym kraju. Pacjent znajduje się w izolacji.

Małpia ospa w Polsce!

O pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce poinformował właśnie minister zdrowia Adam Niedzielski. Na tę chwilę nie przekazano, kim jest zakażona osoba. Nie zdradzono również, gdzie właściwie wykryto pierwszy przypadek tej choroby. Wiadomo natomiast, że pacjent znajduje się w izolacji w szpitalu. Szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi poinformował oficjalnie:

Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek

Co wiadomo o pacjencie?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, podał, że pacjent znajduje się w izolacji w szpitalu. Oczywiście lekarze przeprowadzili z nim wywiad epidemiologiczny. Jednak resort zdrowia nie podaje żadnych szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

Przypomnijmy, że małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zazwyczaj występuje w zachodniej lub środkowej Afryce. Jednak pojawiała się też sporadycznie w Europie czy Ameryce. Zazwyczaj u osób, które wróciły z Afryki. Ostatnio przypadki zakażenia tą jednostką chorobową zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Austrii czy w Szwecji.

Do symptomów zakażenia wirusem małpiej ospy zalicza się: gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować