×

Niemiecki rząd zamawia 40 tys. szczepionek przeciw małpiej ospie!

Niemiecki rząd zamawia 40 tys. szczepionek wyprodukowanych przez koncern Bavarian Nordic. Preparat może być wykorzystywany do szczepienia przeciw małpiej ospie osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi tym wirusem.

Reklama

Małpia ospa w Niemczech

Kilka dni temu u naszych zachodnich sąsiadów wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy. Tę informację w piątek przekazał w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry.

U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne

— przekazała agencja dpa.

Reklama

Tamtejszy minister zdrowia Karl Lauterbach stwierdził, że epidemię można powstrzymać, jeśli szybko podejmie się działania. Niemcy są drugim europejskim krajem (po Belgii), który zdecydował się na wprowadzenie izolacji osób zakażonych (okres izolacji to minimum 21 dni). Jak dotąd w Niemczech zarejestrowano pięć przypadków ospy małpiej. Wszystkie wykryto u mężczyzn.

Niemiecki rząd zamawia 40 tys. szczepionek

Niemiecki rząd najwyraźniej nie zamierza biernie czekać na rozwój sytuacji. Poza wprowadzeniem izolacji dla osób zakażonych, podjęto też decyzję odnośnie zakupu szczepionek. To preparat Imvanex od koncernu Bavarian Nordic. Chroni zaszczepionych przed wirusem ospy prawdziwej, z którym spokrewniony jest wirus małpiej ospy. Niemcy zamówili aż 40 tys. szczepionek.

Gdyby ognisko zakażeń zaczęło się rozszerzać, wówczas chcemy być przygotowani na szczepienia pierścieniowe, które nie są rekomendowane w tym momencie, ale mogą stać się konieczne

– powiedział Lauterbach, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Reklama

Szczepienie pierścieniowe oznacza szczepienie osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Fotografie: WHO (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować