×

Rozporządzenie dotyczące małpiej ospy w Polsce. Będzie długa kwarantanna!

Rozporządzenie dotyczące małpiej ospy w Polsce! Podpisał je wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko ze względu na kolejne przypadki tej choroby pojawiające się w Europie.

Rozporządzenie dotyczące małpiej ospy w Polsce

W Europie pojawiają się kolejne przypadki zachorowań na małpią ospę. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski zadbał o nowe przepisy. Chodzi o rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej. Wprowadzano także nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznania zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu.

Co więcej, pojawiła się też nowelizacja rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

Rozporządzenie dotyczące małpiej ospy – co zmieni?

Wprowadzone nowe przepisy nałożą na obywateli obowiązek zgłaszania podejrzeń, rozpoznania lub zgonu człowieka z powodu tej choroby. Jednak to nie wszystko – sprawią, że obowiązkowa będzie hospitalizacja osób chorych i podejrzanych o tę chorobę. Obowiązkiem zostanie objęta także kwarantanna i nadzór epidemiologiczny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Czas ten ma wynosić 21 dni, czyli dokładnie tyle, ile w przypadku ospy prawdziwej czy też gorączki krwotocznej.

Gdzie wystąpiła do tej pory małpia ospa?

Przypomnijmy, że na tę chwilę na całym świecie potwierdzono 338 przypadków małpiej ospy. Z kolei 93 osoby są podejrzane o zakażenie i badane pod jej kątem.

Choroba ta w Afryce jest endemiczna i stale występująca. Poza tym kontynentem pojawiła się w ponad 20 krajach. Małpia ospa pojawiła się m.in. u sąsiada Polski – w Czechach.

Źródła: www.pap.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować