×

Jak można się zarazić małpią ospą? Eksperci biją na alarm!

Nie jest tak zaraźliwa, jak koronawirus, ale fakt, że pojawiła się w Europie i to u osób, które nie podróżowały do Afryki, mocno zaniepokoił ekspertów. Chociaż małpia ospa to choroba odzwierzęca, w tym przypadku głównym źródłem zakażenia są ludzie. Jak można się zarazić małpią ospą?

Rzecznik MZ uspokaja

Małpia ospa pojawiła się w Europie wraz z początkiem maja, wzbudzając powszechny niepokój. Choroba występowała dotąd głównie w Afryce, dlatego naukowców mocno zaskoczył fakt, że pojawiła się również u osób, które nie odwiedzały Czarnego Lądu.

W ostatnim czasie małpia ospa rozprzestrzenia się w kolejnych europejskich krajach, wywołując panikę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na razie istnieje około 80 potwierdzonych przypadków małpiej ospy na całym świecie. 50 osób nadal oczekuje na wyniki badań. Chociaż małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, chorobę wykryto już w 13 państwach poza Afryką. W Belgii wprowadzono nawet obowiązkową kwarantannę dla chorych.

Wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że w Polsce nie ma jeszcze powodów do obaw.

Uspokajam, nie ma na dziś zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy

– powiedział

Jak można się zarazić małpią ospą?

Chociaż małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, głównym źródłem zakażenia poza krajami Afryki są ludzie. Musi dojść do bardzo bliskiego i długotrwałego kontaktu — wirus przedostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe lub błony śluzowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, szczególnie wysokie ryzyko infekcji występuje podczas kontaktów seksualnych. Zarażenie się od drugiego człowieka może nastąpić podczas bliskiego kontaktu z jego płynami ustrojowymi np. śliną lub krwią, ale też skażonymi przedmiotami, np. pościelą czy odzieżą.

Wirus jest endemiczny w niektórych populacjach zwierząt w wielu krajach, co prowadzi do okazjonalnych epidemii wśród miejscowej ludności i podróżnych. Ostatnie epidemie zgłoszone do tej pory w 11 krajach są nietypowe, ponieważ występują w krajach nieendemicznych

– zwraca uwagę WHO.

Objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, osłabienie, kaszel i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała. Plamiste wykwity zmieniają się w pęcherze, a następnie w krosty.

Fotografie:

Może Cię zainteresować