×

Zmiana organizacji roku szkolnego? Minister edukacji wyjaśnia

Będzie zmiana organizacji roku szkolnego? Minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wyklucza, że taka decyzja może okazać się konieczna. Koronawirus paraliżuje już coraz więcej sfer życia w kraju…

Zamykanie placówek oświatowych

Z powodu rosnącego zagrożenia, rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek oświatowych w Polsce, w okresie od 12.03 do 25.03 włącznie (na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się szczegółowe wytyczne postępowania dla uczniów i ich rodziców w tym okresie).

Decyzja dotyczy szkół, przedszkoli i żłobków, a także uczelni wyższych.

W związku ze specustawą ws. koronawirusa, rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy, który – zgodnie z zapowiedzią rządu – ma obowiązywać również rodziców dzieci po 8. roku życia. Jak poinformowała minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, limit ma zostać podniesiony do 12. roku życia.

Przypomnijmy: wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiana organizacji roku szkolnego?

Na chwilę obecną MEN nie planuje zmiany organizacji roku szkolnego. Jednak – jak informuje minister Dariusz Piontkowski – takiej decyzji nie można wykluczyć.

W związku z zagrożeniem, MEN bierze pod uwagę różne scenariusze. Jak zapewnia minister Piontkowski, zdrowie uczniów i nauczycieli jest ważniejsze, niż realizacja programu nauczania.

Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego. Jeżeli będzie taka potrzeba, to z nich skorzystamy

– mówi.

Kiedy zajdzie taka potrzeba? Prawdopodobnie wtedy, gdy 2-tygodniową przerwę placówek oświatowych trzeba będzie wydłużyć.

Koronawirus a edukacja

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by dzieci, młodzież i rodzice bardzo poważnie potraktowali przerwę w działalności placówek oświaty i stosowali się do zaleceń.

Również Piontkowski przypomniał, że przerwa nie jest kolejnymi feriami, a uczniów obowiązuje dalsza nauka. Resort prawdopodobnie zwróci się do dyrekcji szkół, by nauczyciele prowadzili zajęcia online.

Wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online

– zapowiada Piontkowski.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować