×

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa na Śląsku? Znamy konkretną datę

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa w Polsce? Chyba każdy zadaje sobie takie pytanie. Niestety, niepokojące informacje dobiegające ze Śląska nie pozostawiają nadziei na szybkie wygaśnięcie epidemii. Matematycy opracowali model, który przewiduje jak sytuacja rozwinie się w poszczególnych regionach.

Prognozy rozwoju epidemii

Takiego rozwoju wydarzeń nikt się nie spodziewał. Epidemia koronawirusa w Polsce w odróżnieniu od trendu obserwowanego w niemal całej Europie nie słabnie, lecz przybiera na sile z dnia na dzień. Przed kilkoma dniami padł rekord, gdy w ciągu dnia odnotowano aż 576 przypadków koronawirusa. Wczoraj było podobnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 kolejnych zakażeniach.

Eksperci ExMetrix postanowili stworzyć prognozę, która pozwoli przewidzieć, jak w najbliższym czasie rozwinie się epidemia na Śląsku. Według obliczeń, co najmniej do dnia dzisiejszego tj. 8 czerwca dzienny przyrost nowych zakażeń w regionie będzie wynosił około stu potwierdzonych przypadków dziennie. Z dnia na dzień liczba ta będzie stopniowo spadać aż do 22 czerwca. Od tego dnia znów zaczną być odnotowywane wzrosty liczby zachorowań. Może to oznaczać kolejną falę pandemii.

Eksperci firmy ExMetrix przygotowali model prognostyczny dla epidemii, który od kilku miesięcy nieustannie aktualizują. W ich najnowszej analizie możemy przeczytać:

Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie, jako jedynym, wzrasta. (…) Niestety sytuacja ta bardzo zaburza cały model dla Polski. Dlatego zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią publikujemy wyniki osobnych modeli dla wszystkich województw.

Szczyt zachorowań minął

Specjaliści z ExMetrix są zdania, że szczyt zachorowań w województwie śląskim już minął. Zakładają, że około 22 czerwca przyrosty zakażonych będą oscylować wokół 65 przypadków dziennie. Po 22 czerwca ilość zakażeń znów wzrośnie, jednak nie w takim tempie jak ma to miejsce obecnie. Analitycy przewidują konkretne dobowe liczby zakażeń. Prognozy firmy na pierwsze dni czerwca wyglądały następująco:

  • 04.06.2020 – wartość prognozowana to 25 121 zakażonych, a wartość rzeczywista to 25 121.
  • 05.06.2020 – 25 446
  • 06.06.2020 – 25 704
  • 07.06.2020 – 25 959
  • 08.06.2020 – 26 242
  • 09.06.2020 – 26 477.

Model ExMetrix został zbudowany z wykorzystaniem technologii z dziedziny sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie). Nawet jeżeli prognozy ExMetrix okażą się prawdziwe, spadek liczby zakażeń nie musi oznaczać końca epidemii. Jak prognozuje WHO, koronawirus może zostać z nami już na zawsze i stać się kolejną z chorób, które zagrażają człowiekowi.

Ekspert WHO, Mike Ryan powiedział:

Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle.

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa?

W chwili obecnej sytuacja epidemiologiczna najlepiej przedstawia się w województwach: lubuskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim. Najgorzej jest w województwie śląskim, jednak specjaliści obawiają się, że wkrótce może dojść do załamania sytuacji również w województwie dolnośląskim, gdzie zlokalizowane są kopalnie miedzi.

Chociaż miedź posiada właściwości wirusobójcze, analitycy uważają, że może to być niewystarczające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród górników.

Co prawda jony miedzi działają wirusobójczo, a na powierzchni czystej miedzi wirus utrzymuje się dość krótko (około 4 godzin), ale w kopalniach mamy do czynienia z niewielką koncentracją związków miedzi w skałach, a z drugiej strony ograniczona przestrzeń i sztuczna wentylacja są analogiczne jak w głębinowych kopalniach węgla kamiennego.

ExMetrix jest spółką specjalizującą się w prognozowaniu ekonomicznym i społecznym. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. Z usług firmy korzysta kilkadziesiąt organizacji w Polsce, m.in. Grupa Azoty. Z oprogramowania spółki korzystają także studenci UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować