×

Pozytywne zmiany na skórze po szczepieniu na Covid-19. Badanie to potwierdziło

Pozytywne zmiany na skórze po szczepieniu na Covid-19. Brzmi jak żart? Niekoniecznie! Jak się okazuje, w mediach społecznościowych w Australii zaszczepione osoby zaczęły informować właśnie o takich skutkach przyjęcia preparatu przeciw Covid-19. We wtorek o tym fakcie poinformował australijski serwis news.com.au.

Coraz głośniej o tym w mediach społecznościowych

Kilka dni temu australijski serwis news.com.au poinformował, że w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o tym, że część osób, które przyjęły szczepionki przeciw koronawirusowi, doświadczyły nietypowego objawu.

Jak się okazuje, zaczęły dostrzegać pozytywny wpływ preparatu mRNA na skórę. Co dokładnie się działo? Znikały im między innymi kurzajki, pieprzyki czy inne znamiona!

Osoby, które donosiły o takich pozytywnych skutkach, twierdziły, że z powierzchni ich skóry zniknęły nie tylko kurzajki, znamiona czy pieprzyki, ale także i wykwity łuszczycowe, czy plamy związane z egzemą.

Pozytywne zmiany na skórze po szczepieniu na Covid-19

Oczywiście związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany i udowodniony. Choć pojawiają się pierwsze badania i artykuły na ten temat. Jedno z nich opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV). Według niego faktycznie obserwowane są pewne zależności między stosowaniem preparatów przeciwko COVID-19, a zmianami skórnymi.

Pozytywne zmiany na skórze po szczepieniu na Covid-19 – jak to możliwe?

Według tego badania może być to związane m.in ze wzmocnioną po szczepieniach przeciwko Covid-19 odpowiedzią układu immunologicznego. Właśnie to przede wszystkim ma przekładać się na znikanie kurzajek.

Wiele wskazuje też na to, że po szczepieniu organizm reaguje także przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. We wspomnianym artykule podkreślono jednak, że konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań, aby jednoznacznie potwierdzić te przypuszczenia.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować