×

Kolejny wirus przenoszony przez kleszcze atakuje! Zabił już kilka osób

Kolejny wirus przenoszony przez kleszcze atakuje! Choroba, którą wywołuje, doprowadziła już do śmierci kilku osób. Wiadomo, kto jest narażony najbardziej na ciężki jej przebieg.

Kolejny wirus przenoszony przez kleszcze atakuje!

USA Today News poinformował, że odkryto nowy wirus przenoszony przez kleszcze. Wiadomo, że choroba, którą wywołuje, zabiła już kilka osób w USA. Na łamach portalu możemy przeczytać:

Nie od dziś wiadome jest, że pasożytujące na ludziach i zwierzętach pajęczaki przenoszą szereg groźnych chorób, w tym m.in. boreliozę. Teraz na tę listę trafił kolejny wirus: Heartland. Choroba, którą wywołuje, doprowadziła już do śmierci kilku osób w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy donoszą, że nowe przypadku zarażonych już pojawiły się w kraju, w Georgii.

Badanie, które informuje o odkryciu nowych przypadków wirusa, ukazało się w zeszłym tygodniu na łamach czasopisma „Emerging Infectious Diseases”. Przeprowadzili je naukowcy z Emory Univeristy w Atlancie. W jego ramach przeanalizowali próbki wirusa zebrane od kleszczy w stanie Georgia. Jak się okazuje, wystąpił on u 1 na 2 tys. osobników.

Wirus Heartland – czym jest właściwie?

Wirus Heartland został odkryty w 2009 roku w USA. Przenosi się przez ukąszenie kleszcza. Jak podaje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom do stycznia zeszłego roku zgłoszono niewiele ponad 50 przypadków osób zakażonych tym wirusem.

Jednak od początku tego roku w USA zidentyfikowano już 11 przypadków. Może to więc świadczyć o tym, że zagrożenie staje się coraz poważniejsze. Heartland przenoszą głównie kleszcze o nazwie „Lone Star”. Gdy dana osoba zostanie ukąszona przez zainfekowanego pajęczaka, pojawiają się u niej niespecyficzne objawy, które w przypadku starszych osób mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Jakie symptomy najczęściej pojawiają się po zakażeniu wirusem Heartland? Zmęczenie, gorączka, obniżony apetyt, ból głowy, nudności, biegunka oraz bóle mięśni. W krwi obserwuje się natomiast zmniejszenie ilości białych krwinek. Wiadomo już, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet dwa tygodnie od ukąszenia przez kleszcza.

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem? Na tę chwilę jedyną opcją jest prewencja. Należy w okresie wzmożonej aktywności kleszczy stosować środki odstraszające. Z kolei po powrocie do domu z obszarów, w których mogliśmy mieć kontakt z tymi pajęczakami, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.

W tej chwili nie ma stwierdzonych przypadków wirusa Heartland w Polsce i Europie. Nie oznacza to jednak, że niedługo się tu nie pojawią. Ponadto, przypominamy że kleszcze pojawiają się nawet w styczniu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: zdrowie.radiozet.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować