×

Odkryto nowy wirus w Wuhan! Może być śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi

Odkryto nowy wirus w Wuhan! NeoCoV jest bardzo blisko spokrewniony z wirusem Mers. Póki co szerzy się głównie między nietoperzami. Jednak, jak już pokazała przeszłość, może się zmutować. Niestety, wówczas powstanie najprawdopodobniej kolejna bardzo śmiertelna dla ludzi choroba.

Odkryto nowy wirus w Wuhan – naukowcy podkreślają, że może być bardzo niebezpieczny dla ludzi!

Wirus NeoCoV jest bardzo blisko spokrewniony z koronawirusem MERS-CoV, który wywołuje śmiertelną chorobę. W ciągu ostatnich 10 lat wykryto około 10 ognisk zachorowań na MERS. Miały one miejsce przede wszystkim z krajach Bliskiego Wschodu oraz Azji.

Wiadomo, że NeoCoV rozprzestrzenia się wśród nietoperzy. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk ostrzegają:

Odkryliśmy nowego koronawirusa, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS. Na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje, może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę.

Zostało to opisane w artykule opublikowanym na portalu bioRxiv. Należy zaznaczyć jednak, że na portalu tym gromadzone są artykułu naukowe, które muszą przejść jeszcze recenzję.

Odkryto nowego wirusa w Wuhan
Pixabay

Nie zneutralizują go przeciwciała, które dają ochronę na inne koronawirusy

Naukowcy z Wuhan twierdzą, że infekcja, którą może wywołać NeoCoV, nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed innymi koronawirusami. Chodzi oczywiście o koronawirusy SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

Co więcej, podkreślają, że wirus NeoCoV mógłby wnikać do organizmu ludzkiego taką samą drogą, jak dwa wcześniej wspomniane wirusy, czyli poprzez receptory komórkowe ACE2.

27 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała reporterom agencji TASS, że:

Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi.

To jeszcze nie wszystko. WHO i OIE (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt) z niepokojem obserwują i odpowiadają na „pojawiające się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych”.

Miejmy nadzieję, że tym razem sytuacja nie wymknie się spod kontroli i w porę uda się zapobiec tragicznym wydarzeniom. W końcu pandemia koronawirusa Sars-Cov2 wiele nas nauczyła. Jak myślicie, mamy się czego obawiać?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.pap.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij