×

Pandemia wygasa w Anglii. Gwałtowny spadek liczby zakażeń zaskoczył wszystkich

Pandemia wygasa w Anglii, ale, zdaniem lekarzy, nie jest to rezultat szczepień. W minionych tygodniach liczba zakażeń spadła o ponad 2/3.

Wielka Brytania walczy z koronawirusem

Wielka Brytania należy do krajów mocno dotkniętych pandemią, być może dlatego, że początkowo w ogóle się nią nie przejmowała. Premier Boris Jonhson musiał dopiero o istnieniu wirusa przekonać się na własnej skórze, by wprowadzić jakiekolwiek obostrzenia.

Niestety, okazały się one niewystarczające, by zapobiec powstaniu nowej mutacji. Brytyjski wariant koronawirusa już rozprzestrzenia się po świecie i uchodzi za bardziej zaraźliwy niż ten, do którego zdążyliśmy przywyknąć.

Na szczęście są też dobre wiadomości. Pandemia w Wielkiej Brytanii wygasa. W ciągu minionych tygodni liczba zakażeń spadła o ponad 2/3. Specjaliści od modelowania matematycznego zaczynają nawet wspominać o tym, że być może kolejny lockdown w ogóle już nie będzie potrzebny. Co ciekawe, nikt do końca nie wie, dlaczego wirus SARS-CoV-2 znalazł się w odwrocie.

Wyniki badań z cyklu REACT-1, przeprowadzonych na grupie ponad 85,4 tysiąca Brytyjczyków zostały w czwartek opublikowane przez Imperial Collage London. Próbki od 85,4 tysiąca ochotników został pobrane w dniach 4-13 lutego. W tej grupie zakażenie wykryto u zaledwie 0,51 proc. osób, podczas gdy podczas poprzedniego badania przeprowadzonego w dniach 6-22 stycznia, obecność koronawirusa wykryto w organizmach 1,57 proc. badanych.

Pandemia wygasa w Anglii

Nadzorujący badanie Paul Elliot tłumaczy, że wyniki potwierdzają efektywność lockdownu:

Dowodzą one, że spadek liczby zakażeń następuje we wszystkich grupach wiekowych, w większości regionów w całym kraju.

W samym Londynie liczba zakażonych spadła z 2,83 proc do 0,54 proc. Co ciekawe, najwięcej zakażeń wykryto wśród grupy wiekowej 18-24, gdzie potwierdzono 0,89 proc. zakażeń oraz u dzieci w wieku 5-12 lat, gdzie obecność koronawirusa wykryto u 0,86 proc. pacjentów.

Zdaniem ekspertów spadek zakażeń nie jest jeszcze rezultatem szczepień. Chociaż w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się one już 8 grudnia i do tej pory udało się zaszczepić ponad 15 mln osób, w tym wszystkich seniorów, to najnowsze badanie wykazało, że spadek odsetka zakażonych w najstarszych grupach wiekowych jest podobny, jak w grupach młodszych. Jak napisano w raporcie:

To sugeruje, że jeśli szczepionki są skuteczne w redukcji transmisji koronawirusa, ten efekt nie jest głównym czynnikiem jeśli chodzi o trendy dotyczące obecności wirusa. W związku z tym obserwowane spadki (liczby zakażeń) są prawdopodobnie efektem zmniejszonej liczby interakcji społecznych w związku z lockdownem.

Brytyjski Departament Zdrowia ostrzega przy okazji, by osób zaszczepionych nie uważać za całkowicie bezpieczne:

Nie wiemy jeszcze czy bycie zaszczepionym sprawia, że osoba taka nie zakaża wirusem innych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.rp.pl, biqdata.wyborcza.pl, next.gazeta.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować