×

Kontrole w całej Polsce! Urzędnicy będą wchodzić do naszych domów

Kontrole w całej Polsce. Nie ma już złudzeń. Urzędnicy wejdą do domów, by sprawdzić, czym Polacy je ogrzewają. PiS chce uprawnić do tego urzędników. Internauci pytają, czy w kraju zaczyna się już dyktatura? W końcu inwigilacja ma się dobrze. Kiedy jest planowana ta kontrola?

Będą kontrole w całej Polsce. Urzędnicy wejdą do domów!

Jak podaje Money.pl, od 2023 roku mają rozpocząć się działania terenowe urzędników z uprawnieniami budowlanymi. Prowadzone będą w ramach systemu ZONE, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiada, że weryfikowane będą m.in. dane o źródłach ciepła do CEEB i stany techniczne kontrolowanych budynków mieszkalnych. Kontrola tyczy się też zgodności złożonej deklaracji CEEB ze stanem faktycznym. Kto otrzyma uprawnienia do kontroli? Z pewnością inspektorzy ochrony środowiska, pracownicy gminy, kominiarze oraz osoby z uprawnieniami budowlanymi. Nie ma jeszcze informacji, czy kontrola odbędzie się w towarzystwie funkcjonariuszy policji.

GUNB chce skontrolować domy w Polsce, by zweryfikować ich realny stan techniczny oraz ocenić emisyjność, a także efektywność energetyczną. Gminy zdobędą dzięki temu wiedzę o tym, jakie prace remontowe lub termomodernizacyjne trzeba będzie podjąć w najbliższym czasie.

– podaje portal Money.pl.

Co w razie, kiedy kontrola urzędników wykaże kłamstwo lub inną nieprawidłowość w deklaracjach? Z pewnością można spodziewać się odpowiedzialności karnej.

Najpierw ogromne ceny węgla, teraz kontrole

Komentarze o horrendalnych cenach węgla nie milkną. Jak podają źródła, w sezonie grzewczym 2021/2022 za tonę węgla płaciliśmy około 800-900 zł. Teraz jest to ponad trzykrotnie więcej. Polacy zastanawiają się, jak w takiej sytuacji ogrzać domy. Szukają na to różnych sposobów, co jak pisaliśmy wykorzystują oszuści. Ratunkiem ma być przygotowany dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. Jednak jest jeden warunek, aby go otrzymać. Należy zgłosić źródła ciepła na węgiel do CEEB.  Niektórym osobom udało się otrzymać dodatek. Jednak muszą oni wykazać się uczciwością. Ponieważ GUNB potwierdza kontrole zapowiadane na początek przyszłego roku. Będą one prowadzone w ramach działającej już od lipca 2021 roku i zbierającej dane o źródłach ciepła Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Warto jednak zaznaczyć, że przekazanie kontrolerom informacji o budynku będzie dobrowolne. Co to oznacza? Właściciel domu będzie mógł nawet zamówić wizytę urzędnika online. Wtedy do naszych drzwi zapuka kominiarz, pracownik gminy lub też inspektor ochrony środowiska czy ktoś z uprawnieniami budowlanymi. Najważniejsze jest jednak to, że bez naszej zgody urzędnik nie wejdzie do naszego domu.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować