×

Za pomocą specjalnych kamer będą sprawdzać domy i mieszkania. Ich cel jest konkretny

Poznaniacy, szykujcie się! Wkrótce kamery termowizyjne przebadają domy i mieszkania. W Poznaniu wystartowała kolejna odsłona akcji „Trzymaj ciepło!”. Głównym celem akcji jest ochrona klimatu!

Przebadają domy i mieszkania

Niektórzy za tę usługę muszą słono zapłacić, ale mieszkańcy Poznania już po raz czternasty będą mogli z niej skorzystać za darmo. Chodzi o badanie kamerą termowizyjną w ramach akcji „Trzymaj ciepło!”.

Kamera termowizyjna jest takim urządzeniem, tylko obrazuje to na ekranie swojego monitora, oprócz tego generuje plik w formie JPG lub PDF, który jest jak zdjęcie do obejrzenia po prostu. Tam widać ubytki ciepła, kolor czerwony i kolor żółty to są ubytki ciepła widoczne na termogramach. Te miejsca się powtarzają. To są okna, to są cokoły przy budynkach, to są ściany, to są drzwi, to są dachy

– wyjaśnia wykonawca pomiarów Łukasz Dembski, cytowany przez radiopoznan.fm.

Cel to ochrona powietrza oraz klimatu. Ale chodzi również o edukację i pokazanie mieszkańcom Poznania, w jaki sposób mogą oszczędzać energię i jak postępować, by z domu uciekało jak najmniej ciepła.

380 domów jednorodzinnych

Kontrole odbędą się w 380 domach jednorodzinnych (na terenie całego Poznana), a także w 10 kamienicach, znajdujących się m.in. w centrum miasta. Przed kamerą termowizyjną nic się nie ukryje! Specjaliści będą sprawdzać stolarkę okienną i drzwiową, dachy oraz ściany. Generalnie te miejsca, przez które może uciekać najwięcej ciepła.

Poznaniacy chętnie wpuszczają techników do swoich domów. Nie brakuje chętnych, którzy chcą wziąć udział w programie, ale liczba miejsc jest ograniczona. Chętni mogą zgłaszać się od dziś poprzez formularz na stronie www.trzymajcieplo.pl. Zgłoszenia przyjmowane są według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.

Na podstawie raportów mieszkańcy nieruchomości mogą zaplanować prace termomodernizacyjne i zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za ciepło

– tłumaczy Dembski.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x