×

Zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu. U osób dorosłych pojawia się w nocy

Wystarczył miesiąc, a Omikron dotarł już do ponad 50 krajów na świecie, przynajmniej tak wynika z oficjalnych danych. O nowym zagrożeniu wciąż wiadomo niewiele, ale naukowcy bacznie obserwują, co dzieje się z pacjentami, zakażonymi nowym, wyjątkowo zaraźliwym wariantem koronawirusa. Jak podkreśla jeden z lekarzy, zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu, który pojawia się u pacjentów nocą.

Omikron rozprzestrzenia się błyskawicznie

Omikron uderzył w Wielką Brytanię. I chociaż na Wyspach pojawił się dopiero pod koniec listopada, odpowiada już za ok. 40 proc. wszystkich nowych zakażeń. Premier Boris Johnson zaapelował do Brytyjczyków, żeby jak najszybciej przyjęli przypominającą dawkę szczepionki. Wtóruje mu minister zdrowia Sajid Javid, który twierdzi, że liczba zakażeń nowym wariantem „podwaja się co dwa-trzy dni”.

To co wiemy o wariancie Omikron to fakt, że rozprzestrzenia się w niesamowitym tempie, to coś, czego dotąd nie obserwowaliśmy

– powiedział w rozmowie ze Sky News.

(…) czeka nas fala zakażeń, znów uczestniczymy w wyścigu między szczepieniami a wirusem

– dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że objawy zakażenia wariantem Omikron mogą być łagodniejsze, ale tempo, w jakim rozprzestrzenia się wirus i tak prowadzi do dużej liczby hospitalizacji i przeciążenia systemu ochrony zdrowia.

Zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu

Nową odmianę patogenu odkryła doktor Angelique Coetzee z Republiki Południowej Afryki. To ona jako pierwsza mówiła o tym, że zgłaszający się do niej pacjenci mają raczej lekkie objawy, ale inne niż w przypadku Delty.

Coetzee zaobserwowała u pacjentów kilka objawów:

  • ból głowy
  • skrajne zmęczenie
  • drapanie w gardle
  • suchy kaszel
  • ból mięśni
  • lekkie przeziębienie

Ostatnie doniesienia mówią o innym, nietypowym symptomie zakażenia. Chodzi o wzmożoną potliwość, której chorzy doświadczają nocą.

Na nietypowy objawy uwagę zwrócił Unben Pillay, lekarz rodzinny, prowadzący indywidualną praktykę w Johannesburgu (RPA). Lekarz wskazuje, że po przebudzeniu u pacjentów konieczna była wymiana pościeli i bielizny.

Medyk wskazał też, że oprócz wzmożonej potliwości u pacjentów obserwuje suchy kaszel, gorączkę, zmęczenie i silny ból całego ciała. Ale ci, którzy przyjęli szczepionkę, z infekcją radzą sobie „znacznie lepiej” niż niezaszczepieni.

Przypomnijmy: pojawiły się także pierwsze doniesienia, że Omikron może dawać nietypowe objawy u dzieci. Według brytyjskiego pediatry jednym z objawów zakażenia tym wariantem koronawirusa u dzieci jest dziwna wysypka, która pojawiła się nawet u 15 proc. młodych pacjentów.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij