×

Nietypowe objawy u dzieci z Omikronem. Szpitale pękają w szwach!

Piąta fala koronawirusa w Polsce zaczyna opadać, a rządzący myślą o stopniowym znoszeniu restrykcji. Niestety nie oznacza to, że problem zniknął. Szpitale są pełne chorych z COVID-19, wśród nich są także najmłodsi, którzy trafiają na oddziały intensywnej terapii. Jakie nietypowe objawy u dzieci z Omikronem zaobserwowano do tej pory?

Maluchy na oddziałach intensywnej terapii

Dzieci to grupa, która w poprzednich falach przechodziła zakażenie koronawirusem raczej łagodnie. Ale to zaczęło się stopniowo zmieniać. Obecnie niestety zdarza się, że najmłodsi, również noworodki i niemowlęta, przechodzą COVID-19 znacznie ciężej i wymagają hospitalizacji.

Na przykład w Poznaniu codziennie do szpitala trafia nawet kilkadziesiąt dzieci zakażonych Omikronem. Lekarze oddziału obserwacyjno-zakaźnego przy ul. Nowowiejskiego są zaskoczeni tym, co się dzieje.

Leczymy obecnie bardzo dużo zakażonych niemowląt i noworodków. Ale nie tylko. Karetka wiezie właśnie do nas nastolatka z dusznościami. Chłopiec nie przeszedł szczepień i ciężko przechodzi zakażenie

– opowiada dr hab. Ewelina Gowin, specjalistka chorób zakaźnych i pediatra, cytowana przez Medonet.

Zgłasza się do nas bardzo dużo zakażonych dzieci. Obserwujemy także nowe przypadki PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego, które jest powikłaniem po COVID-19

– mówi prof. Magdaleny Figlerowicz, która kieruje Kliniką Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w szpitalu miejskim im. Karola Jonschera w Poznaniu.

Sytuacja wygląda podobnie również w innych polskich miastach, o czym od tygodni mówią lekarze. Zdarza się nawet, że część małych pacjentów trzeba odesłać do domów, bo nie ma dla nich miejsca na szpitalnym oddziale.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Nietypowe objawy u dzieci z Omikronem

Lekarze zaobserwowali, że u dzieci zakażonych wariantem Omikron pojawiły się nietypowe objawy. To m.in. zapalenie krtani, biegunki, wymioty i wysoka gorączka.

Nowym objawem, którego wcześniej nie obserwowaliśmy, jest zapalenie krtani. Kilkumiesięczne dzieci mają problem z karmieniem i gorączkują. Często jednocześnie zakażają się SARS-CoV-2 i rotawirusami. Cierpią dodatkowo na biegunki, wymioty i gorączki. Są odwodnione i osłabione

– mówi dr Gowin.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Lista objawów jest jednak znacznie dłuższa. U dzieci zakażenie Omikronem może się też objawiać wysypką, brakiem apetytu, powiększonymi węzłami chłonnymi, bólem głowy, zapaleniem zatok czy kaszlem, który brzmi jak „szczekanie”. U najmłodszych pojawiają się także te same objawy, co u zakażonych dorosłych – kichanie, katar, ból gardła, zmęczenie.

Rodzice mówią, że dzieci leją się przez ręce i rzeczywiście tak to wygląda

– komentowała niedawno dla PAP dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie dr Krystyna Piskorz-Ogórek.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować