×

Popularna herbata dla dzieci wycofana ze sprzedaży. W środku były „ciała obce”

Popularna herbata dla dzieci wycofana ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia w komunikacie, że „spożycie produktu przez najmłodszych konsumentów może wiązać się z ryzykiem zdrowotnym”. Wszystko przez… „ciała obce”. O jaką herbatę chodzi i co tak naprawdę się w niej znalazło?

Popularna herbata dla dzieci wycofana ze sprzedaży

Produkty spożywcze dla najmłodszych muszą spełniać szereg kryteriów. W związku z tym przechodzą szczegółowe kontrole zanim trafią na półki sklepowe. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów. Nie mniej jednak nawet tutaj zdarzają się nieprawidłowości, przez co Główny Inspektorat Sanitarny zmuszony jest do podjęcia odpowiednich kroków. Tak było również w tym przypadku.

Dzieciom do pierwszego roku życia można podawać m.in. herbatki owocowe, które nie zawierają związków pobudzających. Stanowią one zdrowe urozmaicenie codziennej diety maluchów. Tymczasem w jednej z takich herbat konsument dostrzegł „ciała obce”. Sprawa natychmiast została zgłoszona do Głównej Inspekcji Sanitarnej. GIS co prawda nie podał, czym dokładnie były owe „ciała obce”, ale zakazał sprzedaży herbaty i wyjaśnił w oświadczeniu, jak mogło dojść do nieprawidłowości.

W wyniku działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze skargą konsumenta potwierdzono obecność ciał obcych w produkcie. Produkt jest przeznaczony do spożycia przez niemowlęta i dzieci powyżej 8. miesiąca życia. Spożycie produktu przez najmłodszych konsumentów może wiązać się z ryzykiem zdrowotnym

– czytamy w komunikacie.

Mowa o owocowych herbatach firmy Humana.

Producent przekazał już informację do wszystkich sieci handlowych, które zakupiły produkt z danej partii, o konieczności natychmiastowego zaprzestania sprzedaży oraz zabezpieczeniu herbaty w magazynach i sklepach. Obecnie trwają czynności wyjaśniające pod nadzorem służb sanitarnych z Republiki Czeskiej i wprowadzono szczegółową kontrolę w czasie produkcji.

Sprawdź, czy nie masz jej w domu

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie oznacza, że powinniśmy wyrzucić wszystkie herbaty marki Humana, które mamy w domu. Chodzi o konkretną herbatę: Humana Herbatka owocowa z ekstraktem z owoców po 8. miesiącu, 200 g. Numer partii to 73033 C56, a data minimalnej trwałości – 29.11.2023. Herbata została wyprodukowana dla Humana Poland Sp. z o.o. przez firmę Artifex Instant z Republiki Czeskiej.

gov.pl

gov.pl

Spółka Humana Poland w pełni współpracuje z Organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które monitorują działania podjęte przez podmiot.

Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: gov.pl, Pxhere (miniatura wpisu), www.gov.pl, pxhere.com

Może Cię zainteresować