×

Nadchodzi nowa fala zakażeń Omikronem. Dramatyczny apel WHO!

Wszyscy z utęsknieniem wyczekują końca pandemii, tymczasem nadchodzi nowa fala zakażeń Omikronem. Tak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia. WHO bije na alarm i przestrzega kraje Europy Wschodniej. Wszystkiemu winny ma być brak szczepień.

Nadchodzi nowa fala zakażeń Omikronem

Polska i Czechy zapowiedziały znoszenie restrykcji covidowych w przyszłym miesiącu, co chyba nie spodobało się Światowej Organizacji Zdrowia. Jak zauważa Agencja Reutera, tuż po tym WHO postanowiła przestrzec kraje Europy Wschodniej.

Dyrektor WHO na Europę dr Hans Kluge, który jeszcze niedawno sam mówił o „przejmowaniu kontroli” nad pandemią, teraz postanowił zapalić światło ostrzegawcze, ale dotyczy ono jedynie wybranych krajów.

Tak jak przewidywaliśmy, fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant

– przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

Kluge dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków zakażenia podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Rosji, Gruzji i na Ukrainie.

Winny brak szczepień?

WHO nie ma wątpliwości co do tego, dlaczego sytuacja w krajach Europy Wschodniej nadal jest niepokojąca. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała władze, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciwko COVID-19.

Dr Hans Kluge wystosował dramatyczny apel:

Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane oraz kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie, a także na Ukrainie w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia.

Zdaniem WHO, jeśli nic się nie zmieni w statystykach dotyczących liczby szczepień, Europa Wschodnia wkrótce będzie się zmagać z kolejną falą zakażeń Omikronem!

W Polsce łączna liczba dawek szczepionki wykorzystanych od początku epidemii koronawirusa wynosi 52 783 844. Liczba osób zaszczepionych od początku pandemii przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19 wynosi 22 459 895, zaś liczba osób, które otrzymały obie dawki lub zaszczepionych jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson wynosi 19 335 266. To oznacza, że w pełni zaszczepieni stanowią 50,41 proc. całego społeczeństwa. Zdecydowanie nie jest to imponujący wynik. A czy wystarczy, by uchronić się przed kolejną falą zakażeń?

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować