×

Objawy Omikronu są inne niż przy wcześniejszych wariantach. Czym się różnią?

Zakażenia nowym wariantem koronawirusa wykryto już w wielu europejskich krajach. Jakie są objawy Omikronu i jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia właśnie z tym wariantem? Opowiedziała o tym doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę patogenu.

„Superwariant”

Panikować czy nie panikować? Zdania uczonych w tej kwestii jak zwykle są podzielone. Ale w dużej mierze wynika to z faktu, że o nowym wariancie koronawirusa na razie wiadomo niewiele. Trwają badania, ale te wymagają czasu.

To, co naukowcy powtarzają najczęściej w kontekście wariantu Omikron, zaniepokoiło władze wielu krajów. Omikron, jak wynika z pierwszych badań, może być znacznie bardziej zakaźny niż wariant Delta. Dlatego nazwano go „superwariantem”.

Omikron wydaje się nawet 500 razy bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje

– mówi PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Ilość mutacji spowodowała, że nazywany jest superwariantem

– dodaje.

Nowy wariant wykryto w państwach południowej Afryki, ale Omikron dotarł już do Europy. Zidentyfikowano go u belgijskiej turystki, która wróciła z Egiptu. Dziś Omikron jest już m.in. w Niemczech, Czechach, Francji i we Włoszech, a pojawienie się go w Polsce jest tylko kwestią czasu.

Objawy Omikronu

Nową odmianę patogenu odkryła doktor Angelique Coetzee z Republiki Południowej Afryki. W połowie listopada do lekarki zgłosił się 33-letni mężczyzna.

Miał lekkie objawy, ale inne od tych, jakie widziałam do tej pory. Postanowiłam zrobić test, bo mieliśmy do czynienia z infekcją wirusową. Po pozytywnym wyniku u czwartej osoby w jego rodzinie z tymi samymi lekkimi objawami włączyła mi się lampka alarmowa

– relacjonuje.

Gdy naukowcy zbadali sekwencje wirusowe, przeczucia lekarki okazały się słuszne.

W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie: to jest nowy wariant

– mówi doktor Angelique Coetzee.

Coetzee zaobserwowała u pacjentów kilka objawów innych, niż w przypadku Delty:

  • ból głowy
  • skrajne zmęczenie
  • drapanie w gardle
  • suchy kaszel
  • ból mięśni
  • lekkie przeziębienie

Wiele wskazuje na to, że w przypadku Omikronu nie występuje charakterystyczna dla wcześniejszych wersji wirusa utrata węchu i smaku.

Zdaniem lekarki nie ma powodów do paniki, ponieważ „objawy są bardzo lekkie i takie same – u zaszczepionych i nie”. W ostatnich 10 dniach lekarka miała ponad 30 pacjentów zakażonych wariantem Omikron. W większości byli to mężczyźni w wieku poniżej 40 lat. Pacjenci Coetzee czują się dobrze i szybko wyzdrowieli.

Nie powinniście ulegać panice. Jeśli stwierdzicie te opisane objawy przez więcej niż dwa dni, zróbcie test. Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach

– radzi Angelique Coetzee.

Podobnego zdania jest wielu naukowców. Również Światowa Organizacja Zdrowia zastrzega, że jest zbyt wcześnie, by mówić o poważnych różnicach między Omikronem a innymi wariantami. Eksperci podkreślają, że  osoby w pełni zaszczepione zwłaszcza trzema dawkami, nie powinny się obawiać. W najgorszym przypadku może się okazać, że szczepionki będą miały mniejszą skuteczność.

Na więcej informacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Za parę tygodni pojawią się pierwsze wyniki badań laboratoryjnych, które sporo wyjaśnią.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować