×

Wariant Omikron już w Europie. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

Wariant Omikron już w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia określiła go mianem „niepokojącego” – w RPA  odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń koronawirusem. Minister Adam Niedzielski zareagował na doniesienia o nowym wariancie i wydał specjalne zalecenia.

Wariant Omikron już w Europie

Tę odmianę koronawirusa do tej pory określano jako B.1.1.529. Teraz, jak podała agencja Reutera, otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Nowy wariant wykryto w państwach południowej Afryki, a WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określa go jako „niepokojący”.

Według specjalistów jest on wysoce zaraźliwy, wykryto w nim aż 50 mutacji. Do tej pory w tej kategorii umieszczono wariant Delta, który obecnie dominuje na świecie.

Wariant Omikron po raz pierwszy wykryto 11 listopada w Botswanie, a 3 dni później potwierdzono u pacjenta w RPA. Wkrótce pojawiła się informacja, że Omikron dotarł również do Europy. Zidentyfikowano go u belgijskiej turystki, która wróciła z Egiptu. Kobieta miała symptomy podobne do grypowych.

Ilościowo jego przypadków na razie jest niewiele (ok. 100 potwierdzonych przypadków), ale bardzo szybko się rozprzestrzenia. Zdaniem naukowców mutacja mogła się wykształcić w organizmie pacjenta, który miał wirusa HIV (w Botswanie ma go ok. 20 proc. mieszkańców) i tym samym obniżoną odporność.

Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

Niektóre kraje ekspresowo zareagowały na informację o nowym wariancie z Afryki. Wielka Brytania w piątek zawiesiła loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini (dawniej Suazi).

Podobną decyzję podjęło już wiele innych krajów, m.in. Francja, Austria i Izrael. Natomiast Japonia i Niemcy wprowadziły obowiązkową dwutygodniową kwarantannę dla turystów, którzy przylatują z południa Afryki.

Na niepokojące doniesienia zareagował także polski resort zdrowia. Minister Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki.

Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki – szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa

– poinformował w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij