6 oznak, że miałeś Omikrona. Wśród nich m.in. wzmożone wypadanie włosów
Jak rozpoznać, że jesteśmy w trakcie zakażenia Omikronem lub mamy je już za sobą? Eksperci znają odpowiedź na to pytanie. Oto 6 oznak, że miałeś Omikrona.
Omikron vs Delta
Omikron rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie, również w Polsce, gdzie ostatnie dni przynoszą rekordowe dane dotyczące liczby zakażeń. Niemal każdy z nas zna kogoś, kto przeszedł lub właśnie przechodzi Covid. Lekarze podkreślają, że uniknięcie zakażenia jest bardzo trudne.
(…) Musimy rozumieć to tak: wszyscy możemy się zakazić, natomiast nie wszyscy zareagujemy objawowym zakażeniem. Część będzie chorowała bardzo łagodnie. W związku z tym potraktuje to jako przeziębienie, część może mieć poważniejsze objawy
– wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Brytyjski organ administracji rządowej Office for National Statistics przygotował charakterystykę objawów zakażenia wariantem Omikron w porównaniu z wariantem Delta. Dzięki temu dowiadujemy się, że jest jeden objaw, który znacznie rzadziej pojawia się wśród zakażonych Omikronem. Jaki?
Okazuje się, że u osób zakażonych wariantem Omikron znacznie częściej występuje ból gardła, rzadziej natomiast pojawia się utrata węchu i smaku, charakterystyczna dla zakażenia wariantem Delta. Ale na tym nie koniec różnic.

6 oznak, że miałeś Omikrona
Eksperci podpowiadają, w jaki sposób rozpoznać, że i my mamy za sobą zakażenie Omikronem. Oto 6 oznak, które mogą o tym świadczyć:
#1 Byłeś „przeziębiony”
Omikron stosunkowo łatwo odróżnić od Delty, ale trudniej od przeziębienia. To dlatego, że wiele objawów tego wariantu łudząco przypomina przeziębienie – katar, zmęczenie, ból głowy, uporczywy kaszel, kichanie czy chrypa. Delikatne objawy występują szczególnie u osób, które są już w pełni zaszczepione.

#2 Włosy wypadają ci garściami
Ten problem, według „The Lancet”, dotyczy nawet 22 proc. ozdrowieńców, którzy zgłaszają wzmożone wypadanie włosów w ciągu sześciu miesięcy od przejścia COVID. Problem może utrzymywać się miesiącami i częściej dotyczy kobiet.
Jest sporo publikacji, które mówią o stresie, który wywołuje infekcja. Proszę mi wierzyć, że włosy są katalizatorem stresu. Wystarczy kilka dni, aby zaczęły wypadać. Nie bez znaczenia są również hormony, na które wpływa SARS-CoV-2
– wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzegorz Kozidra, trycholog.
#3 Chorowali wszyscy z twojego otoczenia, ale nie ty
Tylko czy na pewno? Jeśli jesteś zaszczepiony, krócej chorujesz, krócej zarażasz, a objawy, które u Ciebie wystąpią, mogą być bardzo łagodne, a nawet niedostrzegalne. Brak symptomów nie jest więc równoznaczny z tym, że nie przeszedłeś zakażenia.
#4 Przeszedłeś „jelitówkę”
Biegunka, wymioty, ból brzucha – te objawy mogą wskazywać na infekcję. W zasadzie jedynym sposobem na wykluczenie COVID, przy tego typu dolegliwościach, jest wykonanie testu. U ok. 20 proc. chorujących biegunka występuje tuż po przejściu infekcji.
#5 Miałeś zapalenie spojówek
To rzadki objaw, ale jednak występuje u części pacjentów zakażonych Omikronem. Nie występuje samodzielnie, towarzyszy jednak innym, bardziej charakterystycznym objawom zakażenia. Brytyjscy eksperci nazywają go mianem tzw. pink eye, czyli „różowego oka”.

#6 Miałeś wysypkę
Zmian skórnych doświadcza ok. 20 proc. zakażonych koronawirusem. Brytyjscy specjaliści mówią o dwóch rodzajach wysypek wśród zakażonych Omikronem:
- swędząca wysypka w postaci wypukłych guzków na skórze (często zaczyna się intensywnym swędzeniem dłoni lub stóp);
- wysypka w postaci potówek, czyli małych, czerwonych i swędzących krostek.
Objaw utrzymuje się do kilku tygodni.
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl