×

Nowy podwariant Omikronu zaraża jeszcze bardziej! Przerażające doniesienia

Nowy podwariant Omikronu zaraża jeszcze bardziej! Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała, że najnowszy podwariant Omikronu, który oznacza się symbolem BA.2, ma znacznie wyższą zdolność do rozprzestrzeniania się. Sytuację postanowił skomentować jeden z czołowych polskich ekspertów w dziedzinie epidemii koronawirusa – doktor Paweł Grzesiowski.

„Znacznie wyższa zdolność rozprzestrzeniania”

W piątek Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) oficjalnie poinformowała, że już wiadomo iż najnowszy podwariant Omikronu jest bardziej zakaźny.

Dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA powiedziała:

Nowy podwariant Omikrona określony symbolem BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania się niż dominujący obecnie BA.1. Teraz wiemy, że BA.2 ma zwiększone tempo wzrostu, co można zaobserwować we wszystkich regionach Anglii.

Zaznaczyła też, że niestety wciąż nie wiadomo jeszcze, czy przebieg choroby w przypadku zakażenia BA.2 jest cięższy niż w przypadku BA.1. Jednak we wstępnej ocenie nie znaleziono różnicy między dwoma tymi podtypami Omikronu, jeśli chodzi o skuteczność szczepionki w zapobieganiu objawowej postaci choroby.

Nowy podwariant Omikronu zaraża jeszcze bardziej. Komentarz polskiego eksperta

W rozmowie z TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 skomentował najnowsze doniesienia na temat jeszcze bardziej zakaźnego nowego podwariantu Omikronu (BA.2). Zaznaczył, że to normalne, iż sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ koronawirus cały czas mutuje i się zmienia.

Powtarzamy to od początku pandemii, że wirus COVID-19 cały czas mutuje, cały czas się zmienia i również wariant Omikron, przez niektórych nazywany ostatnim, mającym zakończyć pandemię, on dalej się zmienia. W tej chwili naliczono aż 85 zmian w całym zestawie genów wirusa w porównaniu z pierwszym wariantem Omikronu, gdzie mówiło się o około pięćdziesięciu mutacjach.

Oznacza to, że wirus stale nabywa nowych cech, aby doskonalić swoją strukturę. Robi to oczywiście po to, aby jeszcze szybciej i skuteczniej przenosić się z człowieka na człowieka. Według słów doktora Grzesiowskiego dzisiaj nowy wariant Omikronu określa się zbliżonym do wirusa odry. Co to oznacza?

Czyli zakaźność na poziomie 10-12 osób średnio przez jedną osobę chorą. To oznacza przede wszystkim fakt, że będzie jeszcze więcej chorych, i że wirus jeszcze szybciej będzie powodował wzrost liczby zachorowań. My możemy oczekiwać jeszcze większych problemów, zarówno w opiece zdrowotnej, jak i innych dziedzinach życia

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Max Pixel

Może Cię zainteresować