×

Wprowadzenie stanu wyjątkowego! Rząd wnioskuje o 30 dni w dwóch województwach

Wprowadzenie stanu wyjątkowego. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski oraz Mariusz Kamiński nie mieli dla Polaków dobrych wieści. W związku z niestabilną sytuacją na granicy z Białorusią, rządzący postanowili wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni.

Zagrażają nam uchodźcy

Od wielu dni sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wyjątkowo napięta. Po tym, jak organizacja pozarządowa „Ocalenie” usiłowała pomóc w nielegalnym przedostaniu się uciekinierów z Afganistanu i Iraku na teren Polski, w Usnarzu Górnym zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Istniało realne ryzyko, że islamscy emigranci nieposiadający odpowiednich dokumentów przekroczą granicę w niedozwolonym miejscu.

Sprawa została wykorzystana przez środowiska popierające wolny przepływ emigrantów do wywarcia nacisku na Polskę do przyjęcia proponowanej przez USA liczby Afgańczyków. W dyskusji na ten temat bardzo rzadko pojawia się jednak fakt nielegalności działań, które Fundacja „Ocalenie” oraz wybrani celebryci i politycy prowadzą na granicy. Rząd zadecydował, że nie może pozwalać, aby taka sytuacja miała miejsce.

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas wyjątkowa. Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie części województwa lubelskiego i części województwa podlaskiego.

Zauważył, że Litwa oraz Łotwa zdecydowały się już wcześniej na takie rozwiązania. Teraz w ich ślady idzie Polska.

Warto wspomnieć, że Litwa i Łotwa także wprowadziły takie rozporządzenia i regulacje dotyczące stanu wyjątkowego. Musimy powtrzymać te agresywne działania hybrydowe.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego. Co to oznacza?

Minister Kamiński wyjaśnił na jakim obszarze będzie obowiązywał stan wyjątkowy.

Pas będzie obejmował 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje będą obowiązywać natychmiast.

Polityk uspokajał Polaków, aby nie przejmowali się nową sytuacją, ponieważ nie ograniczy ona ich codziennych czynności.

Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych – restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość swobodnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej na tych terenach.

Warto przypomnieć, że już zapadła decyzja w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. To przedsięwzięcie pozwoli skuteczniej przeciwdziałać napływowi emigrantów zza wschodniej granicy. Być może rządzący powinni rozważyć podobne rozwiązanie na granicy z Ukrainą, skąd w przyszłości również można się spodziewać najazdu Afgańczyków.

Celowe działanie

Mariusz Kamiński twierdzi, że Aleksandr Łukaszenka celowo sprowadza do Europy ogromne liczby emigrantów w celu destabilizacji sytuacji w regionie.

Główną grupą uchodźców, którzy znaleźli się na granicy Polski z Białorusią to są obywatele Iraku. W ostatnim czasie reżim Łukaszenki rozpoczął regularne loty z Libanu – jest tam ogromna liczba uchodźców, głównie syryjskich.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, podczas konferencji nie mogło zabraknąć również wątków medycznych. Mateusz Morawiecki skomentował obecną sytuację ochrony zdrowia.

Przyjęta Ustawa o finansowaniu służby zdrowia sprawi, że będzie ona na poziomie zupełnie nieosiągalnym jeszcze do niedawna – 6% PKB za 2 lata 7% PKB w kolejnych 4 latach. Powołujemy Fundusz Modernizacji Szpitali, który w najbliższych kilku latach w wysokości 7 mld zł będzie służył na modernizację służby zdrowia.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij