×

Stan wyjątkowy na Węgrzech. Czyżby kraj Viktora Orbana był zagrożony?

Jak podaje Reuters, premier Wiktor Orban ogłosił stan wyjątkowy na Węgrzech. Decyzja zapadła tuż po tym, jak jego rząd został zaprzysiężony na kolejną kadencję po wygranych w kwietniu wyborach parlamentarnych. Czyżby Węgry były zagrożone konfliktem zbrojnym?

Stan wyjątkowy na Węgrzech

Premier Wiktor Orban o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na Węgrzech poinformował w nagraniu wideo zamieszczonym we wtorek w mediach społecznościowych. Miało to miejsce kilka godzin po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję jego partii po wygranych w kwietniu wyborach parlamentarnych.

Rząd, który dziś złożył przysięgę, natychmiast rozpoczął pracę. Nie zmarnowaliśmy ani minuty, bo obok toczy się wojna. Wojna, jakiej nikt jeszcze nie widział

– powiedział premier Węgier.

1

Stan wyjątkowy, który wszedł w życie na Węgrzech o północy 25 maja, ma być odpowiedzią na toczącą się w Ukrainie wojnę. Węgierski gabinet ma teraz możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Jak dodaje Orban, da to rządowi „pole manewru i możliwość natychmiastowej reakcji na skutki wojny w sąsiedniej Ukrainie”.

„Świat stoi na skraju kryzysu gospodarczego”

Orban od początku wojny jasno daje do zrozumienia, że jest przeciwko unijnym sankcjom nakładanym na Rosję, zwłaszcza tym wymierzonym w rosyjski przemysł energetyczny. Nie chcąc angażować swojego kraju w konflikt, długo nie nie zezwalał na transport broni NATO dla władz w Kijowie. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że „Węgry muszą trzymać się z dala od wojny w Ukrainie i chronić finansowe bezpieczeństwo rodzin”.

Wojna zagraża naszemu bezpieczeństwu fizycznemu, a także zagraża dostawom energii i bezpieczeństwu finansowemu gospodarki i rodzin. Widzimy, że wojna i sankcje w Brukseli doprowadziły do ​​ogromnych wstrząsów gospodarczych i drastycznego wzrostu cen. Świat stoi na skraju kryzysu gospodarczego. Węgry muszą trzymać się z dala od tej wojny i chronić bezpieczeństwo finansowe swoich rodzin

– podkreślił szef węgierskiego rządu w opublikowanym nagraniu.

To nie pierwszy raz, kiedy Orban wprowadza stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy na Węgrzech był wcześniej wprowadzany przez Wiktora Orbana z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii COVID-19.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować