×

Koniec bezpłatnej komunikacji dla Ukraińców. Podjęto już decyzję w tej sprawie

Koniec bezpłatnej komunikacji dla Ukraińców. O decyzji poinformował Warszawski Transport Publiczny (WTP). Do kiedy uchodźcy zza naszej wschodniej granicy będą mogli korzystać z transportu publicznego za darmo?

Polacy pomagają Ukraińcom

Od 24 lutego, czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 3,5 mln uchodźców. Wśród nich są głównie kobiety i dzieci. Polacy od samego początku robią co tylko mogą, aby pomóc potrzebującym, którzy w wielu przypadkach przyjechali do Polski jedynie z niewielkim bagażem podręcznym.

Pomagają poprzez udział zbiórkach żywności, ubrań, artykułów pierwszej potrzeby czy pieniędzy. Pomoc jest niesiona także tym, którzy zostali w Ukrainie i każdego dnia narażają swoje życie, aby bronić swojego kraju. Szacuje się, że co czwarty z nas wspiera także Ukrainę poprzez niekupowanie towarów pochodzenia rosyjskiego.

Koniec bezpłatnej komunikacji dla Ukraińców
Flickr

Koniec bezpłatnej komunikacji dla Ukraińców

Bezpłatna komunikacja jest jednym z gestów Polaków w kierunku uchodźców z Ukrainy, którzy tłumnie opuścili granice pogrążonego w wojnie kraju. Możliwość korzystania z darmowego transportu publicznego dla uchodźców jest dostępna od 24 lutego 2022 roku. Od tego dnia mogą jeździć za darmo m.in. większością pociągów PKP Intercity, składami Polregio, innych kolejowych spółek, a także komunikacją miejską w wielu polskich miastach.

Jednak już niebawem Ukraińcy nie będą mieli takiego przywileju. Miastom brakuje bowiem środków na finansowanie darmowej komunikacji.

Podjęto decyzję, aby komunikacja miejska była płatna dla obywateli Ukrainy. Od 1 czerwca Warszawski Transport Publiczny będzie płatny dla obywateli Ukrainy

– poinformowało WTP.

Koniec bezpłatnej komunikacji dla Ukraińców
Pxhere

„Specjalny status” Polaków w Ukrainie

Wołodymyr Zełenski zapowiedział ustawę, która przewiduje „specjalny status” dla Polaków w Ukrainie. Ma być to odpowiedzią na równe traktowanie Ukraińców w Polsce.

Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta

– poinformował sekretarza prasowy prezydenta Ukrainy, Serhija Nikiforowa.

Zełenski zapowiedział, że projekt ustawy wpłynie do ukraińskiego parlamentu w najbliższej przyszłości.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: warszawawpigulce.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Pxhere

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij