×

„Specjalny status” Polaków w Ukrainie. Zełenski zapowiedział ustawę

„Specjalny status” Polaków w Ukrainie, to nowy pomysł prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który zamierza wnieść do parlamentu związany z tym projekt ustawy. Co się z tym wiąże?

„Specjalny status” Polaków w Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce wnieść do parlamentu projekt ustawy, która będzie nadawać Polakom specjalny status prawny w Ukrainie. Zapowiedź pojawiła się przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i jego orędzia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Informację na ten temat podała także w niedzielę agencja UNIAN cytując sekretarza prasowego Zełenskiego, Serhija Nikiforowa.

Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta

– poinformował Nikiforow.

Czego dokładnie ma dotyczyć ustawa o „specjalnym statusie” Polaków w Ukrainie?

Zdaniem sekretarza prasowego Zełenskiego, nad ustawą pracuje ukraińskie MSZ i jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretach. Nie podano również do publicznej informacji dokładnego terminu wniesienia projektu ustawy do Rady Najwyższej.

Portal Hromadske, cytując deputowaną z partii Sługa Narodu Olhę Sowhyrię, podał jedynie, że Zełenski zapowiedział, iż projekt ustawy wpłynie do ukraińskiego parlamentu w najbliższej przyszłości.

Na jakiekolwiek szczegóły musimy więc jeszcze poczekać.

Źródła: www.money.pl, www.pap.pl, www.instagram.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować