×

W tym mieście co trzeci mieszkaniec to Ukrainiec. O jakiej miejscowości mowa?

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich stworzyło pierwszy dokument przedstawiający, ilu uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w Polsce z podziałem na miejsca ich pobytu. Dokument zawiera interesujące informacje. Okazuje się, że w jednym z polskich miast co trzeci mieszkaniec to Ukrainiec.

Wrocław. Ilu Ukraińców mieszka?

Jak podaje Gazeta Wrocławska, na koniec roku 2021 we Wrocławiu zameldowanych było 642,7 tysięcy mieszkańców. Jednak już od lutego 2022 r. sytuacja zaczęła się drastycznie zmieniać. Do stolicy Dolnego Śląska zaczęli zjeżdżać uciekający przed wojną Ukraińcy.

Już przed wojną Wrocław był jednym z ulubionych kierunków Ukraińców. Miasto zamieszkiwało ok. 100 tys. obywateli ukraińskich. Po 24 lutego przyjechało ich już około 150 tysięcy. Jak wynika z badania Unii Metropolii Polskich, pod koniec maja tego roku we Wrocławiu mieszkało 250,2 tys. obywateli Ukrainy, w tym ponad 57 tys. dzieci. Tym samym Wrocław stał się drugim po Warszawie miastem z największą liczbą osób z Ukrainy. Niemal co trzeci mieszkaniec miasta to Ukrainiec.

Przed wybuchem wojny mieliśmy 100 tys. obywateli Ukrainy, dlatego nie dziwi nas, że Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast przez uciekających przed wojną

– przekazał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Według „Gazety Wrocławskiej” każdego dnia obywatelom Ukrainy przyznawane jest 200 numerów PESEL. W sumie do tej pory zostało ich wydanych 53 tysiące.

 

Ilu jest Ukraińców w Polsce?

Rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco wpłynęła na zmiany zachodzące w populacji Polski. W kwietniu liczba mieszkańców naszego kraju po raz pierwszy w historii przekroczyła 41 mln. Spośród 3,2 mln Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, aż 70 proc. zamieszkało w 12 największych miastach w kraju. W kolejnych tygodniach niewiele się w tej kwestii zmieniło. Do miast przybywali kolejni ukraińscy uchodźcy. Już w maju zaczęto mówić o rekordowych liczbach. Z raportu UMP wynika, że pod koniec maja ukraińscy obywatele stanowili 8 proc. ludności Polski. Siedmiu na dziesięciu (czyli 69 proc.) mieszkało w obszarach metropolitarnych UMP.

 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować