×

Ukraińcy w Polsce otrzymają alert RCB. Tak rząd chce ich uspokoić zanim zawyją syreny

Ukraińcy w Polsce otrzymają alert RCB, który ma ich poinformować o dźwięku syren alarmowych. Te zawyją w polskich miastach w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Nie wszystkim jednak to się podoba…

Ukraińcy w Polsce otrzymają alert RCB

Gdy Rosja napadła na Ukrainę, w Kijowie rozległ się przeraźliwy głos syren alarmowych. Od tej pory wycie syren towarzyszy Ukraińcom w dzień i w nocy. Ci, którzy uciekli przed wojną do Polski, jutro znów usłyszą ten przerażający dźwięk.

Syreny alarmowe zawyją 10 kwietnia o godz. 8.41, w hołdzie ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Sęk w tym, że dźwięk syren może przywoływać najgorsze wspomnienia i być wyjątkowo traumatyczny dla osób, które uciekły przed wojną. Szczególnie dla dzieci, które nerwowo reagują nawet na dźwięk nadlatującego samolotu.

Rządzący uważają, że problem rozwiąże wysłanie alertu RCB do ukraińskich uchodźców.

Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim 🇺🇦

– informuje MSWiA.

Syreny kością niezgody

Tłumaczenie MSWiA nie wszystkich przekonuje. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o ciszę.

120 tys. straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu (…) Apeluję o ciszę!

– napisał na Facebooku.

Prezydent Katowic poinformował, że nie uruchomi syren. W ślad za nim chcą pójść prezydenci kilku innych polskich miast, m.in. Poznania, Łodzi, Sopotu i Opola. Ale włodarze informują, że systemy uruchamiające syreny mogą być włączone zdalnie przez służby wojewody z pominięciem przedstawicieli samorządów.

Wywołany do tablicy premier Mateusz Morawiecki stwierdził podczas konferencji prasowej, że trzeba czcić pamięć o wielkich Polakach.

Aby wszyscy Polacy wiedzieli, że jest to ten wyjątkowy moment, podjęliśmy decyzję aby w polskich miastach i miejscowościach zawyły syreny. Żeby nasi goście z Ukrainy nie czuli niepokoju każdy z nich już dzisiaj dostał smsa, żeby wiedział, że jutro takie syreny zawyją

– zaznaczył premier.

Politycy opozycji oskarżają polityków PiS o sadyzm. Z kolei politycy PiS uważają, że to „faryzejskie oburzenie”, które nie ma nic wspólnego z troską o Ukraińców.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij