×

Tajemnicze zjawisko w sporej części Polski! RCB wysyła alerty

Tajemnicze zapylenie na wschodzie kraju! Poinformował o tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mieszkańcy Białegostoku i powiatu białostockiego odebrali już nawet alerty RCB. Wiadomo, że zjawisko zaobserwowano przede wszystkim w województwie podlaskim i lubelskim.

Zapylenie na wschodzie kraju! O co chodzi?

Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, zwiększyło się zapylenie na wschodzie naszego kraju. Już kolejny dzień ostrzega się mieszkańców takich miejsc jak Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Janów Lubelski, Białystok, Łomża, Grajewo, Gołdapia, Sielce czy Guty Duże. Chodzi o bardzo zły indeks powietrza.

Co więcej, użytkownicy telefonów komórkowych w Białymstoku i powiecie białostockim otrzymali już nawet alerty RCB. Są one związane z bardzo złą jakością powietrza oraz prognozami o przekroczeniu poziomu alarmowego. Jak brzmiał komunikat RCB?

UWAGA! Dnia 23.08 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Jak wiadomo, istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg na m sześc. Przypomnijmy, że poziom dopuszczalny to 50 µg. Z kolei poziom informowania o zagrożeniu to 100 µg, a już poziom alarmowy wynosi właśnie 150 µg na m sześc.

Kto powinien uważać? Aktualnie prognozowane przekroczenie dotyczy: miasto Lublin, powiat miasto Chełm, powiat miasto Zamość, powiat miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski dla województwa lubelskiego. Z kolei dla warmińsko-mazurskiego obejmuje powiat ełcki i olecki. Dla podlaskiego powiat augustowski.

Jakie są przyczyny zapylenia na wschodzie kraju?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazuje, jakie mogą być przyczyny powstania tegoż zagrożenia. Jak podaje:

Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego, a także do północnych obszarów województwa podkarpackiego i wschodniej części województwa mazowieckiego

Pył może pochodzić z obszarów suchych, które są objęte pożarami na terenie wschodniej Europy. Co więcej, na jego powstanie może mieć też wpływ wojna w Ukrainie. Jak się okazuje, tezę tę potwierdza system FIRMS należący do NASA. Zajmuje się on pożarami na świecie. Możemy na nim zobaczyć, że pożary występują właśnie w miejscach, gdzie toczą się najcięższe walki.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować