×

Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem. Jest ostrzeżenie dla ośmiu województw

To nie będzie słoneczny, piękny weekend, którym moglibyśmy się delektować pod gołym niebem. Przynajmniej nie dla znacznej części naszego kraju. Ogłoszono alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem dla ośmiu województw. Która część Polski musi liczyć się z załamaniem pogody?

Alert RCB przed ulewami i silnym wiatrem. Dla jakich województw?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) 30 lipca wydało alert dla ośmiu województw w Polsce. Alert jest ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu, których suma w ciągu dnia może wynieść od 50 do nawet 90 mm.

Uwaga! dziś i jutro (30/31.07) lokalnie ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz dobytek

– czytamy w alercie RCB.

Alert RCB otrzymali mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i części województw: łódzkiego, opolskiego i wielkopolskiego. W przypadku tych trzech ostatnich mowa jest o powiatach:

  • łódzkie – powiaty: sieradzki, wieluński, wieruszowski, bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, poddębicki, radomszczański, zduńskowolski i zgierski,
  • opolskie – powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, oleski, Opole, opolski, prudnicki i strzelecki,
  • wielkopolskie – powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński, kolski.

W województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim i małopolskim opadom oraz porywistym wiatrom do 75km/h mogą towarzyszyć burze z gradem! Możliwe są również przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne.

Na co należy zwrócić uwagę podczas załamania pogody?

RCB przypomina, by słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w telewizji lub lokalnym radiu. Tyczy się to takich sytuacji, jak chociażby zagrożenia podtopieniem. Z tego też powodu warto przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, przestawić samochód w niezagrożone miejsce czy zabezpieczyć przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

Warto zabezpieczyć także zwierzęta i przygotować oświetlenie zastępcze na wypadek przerwy w dostawie prądu. Należy pamiętać również, aby w razie załamania pogody jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie (nie chować się pod drzewami!). Zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy samochodem ze względu na łamiące się gałęzie, konary, a nawet całe drzewa.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pxhere, Twitter

Może Cię zainteresować