×

Wkrótce zawyją syreny alarmowe i będzie słychać strzały! KPP ostrzega

26 września zawyją syreny alarmowe, będzie również słychać strzały. Czy mamy się czego obawiać? To ostrzeżenie dotyczy mieszkańców Podkarpacia i związane jest z ćwiczeniami „Solina 2022”.

26 września zawyją syreny. Gdzie? Z jakiego powodu?

Jeszcze niedawno uruchamianie syren alarmowych wywoływało burzliwą dyskusję, głównie ze względu na fakt, iż w naszym kraju schroniło się wielu Ukraińców, uciekających przed wojną. Niektórzy politycy apelowali o ciszę, inni twierdzili, że rozesłanie alertu RCB do Ukraińców mieszkających w Polsce rozwiąże problem.

Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim

– przekazało MSWiA w komunikacie, który w kwietniu wywołał spore kontrowersje.

Potem wielokrotnie powtarzały się podobne sytuacje. Niedawno w wielu miejscach syreny zawyły z powodu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Tym razem syreny alarmowe zawyją w dniach 26-27 września br., na terenie powiatu leskiego (woj. podkarpackie). Powodem są ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Solina 2022”.

Mieszkańcy usłyszą też strzały

We wspomnianych ćwiczeniach chodzi o doskonalenie umiejętności służb. Funkcjonariusze będą się uczyć, jak reagować na sytuacje kryzysowe.

W pierwszym dniu (poniedziałek) około godz. 11 na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku odbędą się ćwiczenia według scenariusza „zdarzenie o charakterze terrorystycznym”. Drugiego dnia (wtorek) podobne ćwiczenia odbywać się będą w miejscowości Solina

— ostrzega KPP Lesko.

Udział w ćwiczeniach wezmą m.in. przedstawiciele policji, w tym CBŚP, Głównego Inspektoratu Służby Więziennej, Straży Pożarnej, GOPR-u i WOPR-u. Na miejscu pojawią się również służby ratownicze i medyczne, powiatowe i gminne zespoły zarządzania kryzysowego oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować