×

W Warszawie zawyły syreny alarmowe. Wojewoda tłumaczy, dlaczego

19 kwietnia w Warszawie zawyły syreny alarmowe. I znów wybuchła dyskusja na temat tego, czy w czasie, gdy obok trwa wojna, a w Polsce przebywają miliony uchodźców, włączanie syren alarmowych jest mądrą decyzją. Wojewoda mazowiecki wyjaśnia.

Powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie w okupowanej Europie.

Ta heroiczna walka miała symboliczne znaczenie, nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale i całego kraju. Niemcy chcieli zlikwidować getto, realizując plan zagłady wszystkich europejskich Żydów.

Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, stawiali bohaterski opór przeciw siłom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Mimo nierównych sił, walka trwała prawie miesiąc (do 16 maja 1943 roku). W tym czasie okupant mordował ludność i palił dom po domu, zmieniając miasto w ruinę.

W Warszawie zawyły syreny alarmowe

To właśnie w związku z 79. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, punktualnie o godz. 12:00 w stolicy zawyły syreny alarmowe. Ten dźwięk słychać było przez jedną minutę.

Wzorem roku ubiegłego, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną włączone syreny alarmowe. W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie

– tłumaczył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Z komunikatu wynikało też, że włączenie syren alarmowych to także test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie Warszawy.

Alerty RCB dla Ukraińców

Decyzja wojewody mazowieckiego, podobnie jak w dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej, wywołała spore kontrowersje. Dźwięk syren ma skłaniać do zadumy, refleksji. Ale Ukraińcom kojarzy się głównie ze strachem, ucieczką, traumatycznymi wydarzeniami. Czy teraz, gdy u naszych sąsiadów trwa wojna, a miliony Ukraińców znalazły schronienie w Polsce, włączenie syren alarmowych jest dobrym pomysłem?

W komunikacie wyjaśniono, że uchodźcy otrzymali specjalne ostrzeżenie.

Alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci

– czytamy.

W tym roku, właśnie ze względu na Ukraińców, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nie zgłosiło się do władz z wnioskiem o włączenie syren.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij