×

WOŚP 2021. Czy w trakcie epidemii COVID-19 akcja ma w ogóle szansę się odbyć?

WOŚP 2021 musi liczyć się w tym roku ze sporymi utrudnieniami. Jerzy Owsiak przyznaje, że epidemia COVID-19 wszystko zatrzymała. Również działalność fundacji uległa znaczącym zmianom.

WOŚP 2021

Już 10 stycznia odbędzie się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Jerzy Owsiak będzie zbierał pieniądze na laryngologię, otolaryngologię oraz diagnostykę głowy. Akcja będzie prowadzona pod hasłem „Finał z głową”. Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak wyjaśnił, jak będzie przebiegać tegoroczna zbiórka:

Wyszliśmy z założenia, że gramy tak, jakby to było rok temu. Tak samo, ale oczywiście dostosujemy się do wszystkich zasad, które są w czasie pandemii. Wszędzie tam, gdzie były koncerty, te koncerty będą dużo mniejsze. Będą z zachowaniem tych bezpiecznych odległości. A najważniejsze jest to, że masowo przenosimy się do internetu.

Pomimo pandemii COVID-19, jak co roku, główną „siedzibą” WOŚP będzie namiot przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Prace wolontariuszy będą jednak przebiegać zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdy ze 120 000 wolontariuszy otrzyma dwie maseczki. Do 1 360 sztabów zostaną przekazane środki dezynfekujące. Ponadto, wszystkie osoby pracujące dla WOŚP będą musiały wykonać test na obecność koronawirusa.

Pandemia istotnie wszystko zatrzymała, ale energia jest ogromna. Dlatego my wyraźnie mówimy, że gramy z radością. Te kolory są ludziom bardzo potrzebne. Te emocje, które mówią o tym, że jesteśmy razem, są już w Polsce od 28 lat celebrowane i to w sposób taki doskonale wspaniały.

Pieniądze już spływają

Choć do finału WOŚP 2021 został jeszcze niecały miesiąc, to pieniądze już zaczęły spływać na konto fundacji.

Już jest kilkaset złotych na koncie Orkiestry. Jeszcze nie są fizycznie, ale są deklarowane, ponieważ ruszyły aukcje. Myślę, że właśnie takie online’owe wsparcie e-skarbonki, licytowanie różnych rzeczy będzie takim najważniejszym momentem w czasie naszego finału.

W ubiegły czwartek na Allegro ruszyły aukcje WOŚP. Można na nich wylicytować nie tylko przedmioty takie jak np. rakieta tenisowa Igi Świątek czy samochód Ferrari Radka Koterskiego, ale również rzeczy niematerialne. Na aukcji dostępne są także spotkania z gwiazdami czy influencerami. 

Drodzy Polacy, drodzy obywatele tego pięknego kraju, dziękuję, że jesteście razem z nami. To jest ta siła, która nam daje także poczucie takiej obywatelskiej potrzeby bycia razem i za to wielkie, ogromne dzięki. Bez względu na wasze przekonania, bez względu na przekonania polityczne, religijne, filozofię, jaką mamy w sobie, gramy ze wszystkimi. Ponieważ to do nas wraca.

Przed rokiem WOŚP zebrała 186 133 610 zł 66 gr!

Strajk Kobiet

Szef Fundacji WOŚP uczestniczył w sobotnim proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podczas zgromadzenia doszło do incydentu, wyglądającego na prowokację. Jerzy Owsiak głośno wyraził swój sprzeciw wobec wystawiania mandatów uczestniczkom manifestacji. Na nagraniu wideo słychać jak mówi do funkcjonariusza policji:

Sto złotych mandatu chciałeś od dwóch dziewczyn? Uciekasz? Zostań tutaj. Dzieci zdrowe? Zbieramy, aby twoje dzieci także ratować. Nazywam się Jurek Owsiak. Wstyd!

Jerzy Owsiak twierdzi, że jego reakcja była w pełni spontaniczna i nie ma nic wspólnego z próbą zwrócenia na siebie uwagi przed 29. finałem WOŚP.

Jeżeli tam stoisz, jeżeli obserwujesz – ja nie jestem aktywnym uczestnikiem tych demonstracji, nie trzymałem w ręku żadnych haseł, byłem bardziej obserwatorem – i nagle widzisz dwie spokojne dziewczyny, które są spisywane, a obok dzieje się bardzo dużo, dlaczego ci inni ludzie nie są spisywani?

Źródła: tvn24.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować