×

Zbierali pieniądze dla „bezdomnego weterana”. Wydali je na swoje przyjemności

Zbierali pieniądze dla „bezdomnego weterana”. Poruszeni historią mężczyzny internauci byli bardzo hojni. Ostatecznie zebrano ponad 400 tys. dolarów. Niestety, wpłacający przekonali się, że okrutne z nich zakpiono.

Zbierali pieniądze dla „bezdomnego weterana”

Kilka lat temu ta sprawa odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. 27-letnia wówczas Amerykanka Katelyn McClure zalożyła zbiórkę pieniędzy na rzecz „bezdomnego weterana”. Zbiórka powstała na platformie GoFundMe, ale Kate występowała też w wielu programach telewizyjnych, namawiając do wpłacania pieniędzy. Kobieta była przebiegła i wraz z chłopakiem wymyśliła ckliwą historię, która miała poruszyć ludzi. Cel został osiągnięty.

Kate oraz jej chłopak Mark D’Amico twierdzili, że bezdomny Johnny Bobbitt miał wesprzeć miał wesprzeć kobietę swoimi ostatnimi 20 dolarami, by ta mogła zatankować pojazd, gdy skończyło się jej paliwo. Para oświadczyła, że celem zbiórki jest zebranie 10 tys. dolarów. Dzięki tej kwocie Bobbitt miał rzekomo wynająć mieszkanie, kupić samochód i utrzymywać się przez kolejne pół roku.

GoFundMe

GoFundMe

Poruszeni historią mężczyzny Amerykanie chętnie wpłacali pieniądze. Zbiórkę wsparło ponad 14 tys. internautów, a Kate oraz jej partner zgromadzili aż 402 tys. dolarów (czyli ok. 1,75 mln zł). Jak się okazało, wkrótce zaczęli wydawać zebrane pieniądze, spełniając własne zachcianki. Kupili samochód marki BMW, luksusowe torebki i inne produkty, wyjechali też do Las Vegas, gdzie część pieniędzy wydali w kasynie.

Misterne oszustwo

Zachłanność pary nie popłaciła. Jak się okazało, Bobbitt otrzymał „jedynie” 75 tys. dolarów, a więc niewielką część zebranej kwoty. Gdy mężczyzna zorientował się, co się stało, sam zaczął ujawniać szokujące informacje. Złożył pozew przeciwko parze i przyznał, że cała historia przedstawiona na GoFundMe była zmyślona.

Miesiąc przed rozpoczęciem zbiórki Bobbit spotkał parę nie przy drodze, a przy kasynie.

Część z benzyną jest kompletnie zmyślona, ale ten koleś już nie. Musiałam trochę to podkręcić, żeby ludzie poczuli się źle

– miała pisać kobieta do znajomego w jednej z ujawnionych wiadomości.

Mark D’Amico jako pierwszy przyznał się do winy. Mężczyznę skazano na pięć lat pozbawienia wolności. D”Amico przekonywał, że Bobbitt to narkoman, a oddanie mu pieniędzy było niebezpieczne.

Z kolei Bobbitt otrzymał wyrok trzech lat w zawieszeniu. Nakazano mu udział w programie, którego celem jest leczenie osób z uzależnieniami. Jeśli weteran nie podda się leczeniu, może grozić mu kara aż pięciu lat więzienia. Dodatkowo Bobbit musi zapłacić 25 000 dolarów odszkodowania.

Katelyn skazano na trzy lata więzienia. Co szokujące, oszustka była pracownikiem publicznym, pracowała w Departamencie Transportu w New Jersey.

Fotografie: GoFundMe

Może Cię zainteresować