×

Przez 19 lat udawała lekarkę. W tym czasie zdążyła zarobić mnóstwo pieniędzy

Przez 19 lat udawała lekarkę i leczyła psychiatrycznie pacjentów. Kobieta twierdziła, że ma odpowiednie kwalifikacje i przedstawiała dyplom ukończenia studiów medycznych. Jak się okazało, dyplom był sfałszowany. Zanim prawda wyszła na jaw, oszustka zdążyła zarobić krocie.

Przez 19 lat udawała lekarkę

Ta mistyfikacja zszokowała mieszkańców Wielkiej Brytanii. 60-letnia Zholia Alemi przez 19 lat pracowała jako lekarz psychiatra w brytyjskiej służbie zdrowia – w Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Kobieta była zatrudniona w od 1998 do 2017 roku. I to nie w jednym miejscu, a w różnych placówkach i organizacjach. Szukając pracy, kobieta przedstawiała list polecający oraz dyplom ukończenia studiów medycznych. Twierdziła, że studiowała na Uniwersytecie Auckland w Nowej Zelandii. Przez wiele lat nikt się nie zorientował, że Zholia Alemi nie posiada odpowiednich kwalifikacji.

Alemi faktycznie studiowała medycynę, ale wyrzucono ją z wydziału, ponieważ nie zdała egzaminów. Porażka nie zniechęciła kobiety. Zamiast poszukać innego zajęcia, postanowiła, że mimo wszystko będzie leczyć ludzi. Sfałszowała więc list polecający oraz dyplom.

Ta kobieta nie zdała egzaminów i nigdy nie uzyskała kwalifikacji. Udało jej się zarejestrować jako lekarz w brytyjskiej służbie zdrowia, ale zrobiła to fałszując swoje dokumenty

– powiedział przed sądem prokurator Christopher Stables, cytowany przez Wirtualną Polskę.

Zdaniem śledczych, przez 19 lat swojej „kariery” kobieta zarobiła od miliona do 1,3 mln funtów (prawie 7 mln zł).

„Najwytrawniejsza oszustka”

Gdy oszustwa Alemi wreszcie wyszły na jaw, prokuratura postawiła 60-latce 20 zarzutów, w tym te, któe dotyczą fałszowania dokumentów i oszustwa. Prokurator Christopher Stables nazwał kobietę „najwytrawniejszą oszustką”.

Proces kobiety potrwa około miesiąca. Zholia Alemi nie przyznaje się do winy. Nadal twierdzi, że ukończyła studia lekarskie w 1992 roku na Uniwersytecie w Auckland.

Fotografie: hippopx.com, Twitter (miniatura wpisu), www.hippopx.com, twitter.com

Może Cię zainteresować