×

Alpiniści umyją okna w szpitalach! Do pracy założą stroje superbohaterów

Nie każdy bohater nosi pelerynę, ale ci superbohaterowie już po raz trzeci wskoczą w kostiumy, żeby choć na chwilę ulżyć w cierpieniu chorym dzieciom. Alpiniści umyją okna w szpitalach w ponad 20 polskich miastach. Swoje usługi wystawią też na aukcję WOŚP.

WOŚP 2023

Zaczęło się od spontanicznej akcji charytatywnej, a „skończyło” na międzynarodowej inicjatywie. Choć nawet nie wypada wspominać o zakończeniu. W tym roku minęło 30 lat, odkąd Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci w Polsce. Pierwszy finał odbył się 3 stycznia 1993 roku. Pieniądze zbierano do słoików i kartonów po proszku.

Wtedy kamery ważyły 17 kg i trzeba było z nimi biegać. Rozładowywały się po 10 min. Mieliśmy 100 tys. serduszek, nie więcej. Ludzie sami je robili, a zbierali do torebek po butach, po proszkach…

– przyznał Jerzy Owsiak.

Nagle w tej smutnej, upiornej rzeczywistości najsmutniejszych korytarzy świata i w sumie tej Polski, która wtedy była tak bardzo smutna, wystrzeliła jakaś wielobarwna bomba. Ludzie wkładali mi pieniądze, gdzie popadnie. Miałam je za koszulą, w kieszeniach. Wkładali mi na ręce pierścionki i obrączki, które chcieli przekazać na zbiórkę. Co chwilę wbiegały też dzieci z workami pieniędzy i wysypywały je w studio. Pamiętam, że jak kończył się pierwszy finał, to zamiataliśmy te pieniądze z podłogi

– mówiła po latach Agata Młynarska w rozmowie z TVN24.

Zapewne ani Jerzy Owsiak, ani Agata Młynarska nie spodziewali się wtedy, ile dobrego uda się zrobić w ramach WOŚP przez kolejne dekady. Okazało się, że Polacy mają wielkie serca i potrafią się zjednoczyć w słusznej sprawie.

Alpiniści umyją okna w szpitalach

WOŚP 2023 zbliża się wielkimi krokami. Wiemy już, że po raz kolejny do szczytnej akcji dołączą również alpiniści przemysłowi. By choć na chwile odciągnąć dzieci od cierpienia i zmartwień, przebiorą się za superbohaterów i umyją okna szpitali dziecięcych w polskich miastach.

To już trzecia taka akcja zorganizowana przez alpinistów przemysłowych. Rozpoczęła się w niedzielę (15 stycznia) od mycia okien w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Radość dzieci jest ogromna. Tak naprawdę bardzo trudno to opisać. Z jednej i drugiej strony emocje są bardzo duże. Zdarzało się, że dzieci, które nie wstawały z łóżka przez kilka dni, na nasz widok podrywały się z nich. Tworzyła się między nami interakcja

– relacjonował na antenie TVN24 we „Wstajesz i weekend” Krzysztof Raca, jeden z pomysłodawców akcji „Alpiniści dla WOŚP”.

Alpiniści będą kontynuować akcję aż do wielkiego finału WOŚP, czyli przez najbliższe 16 dni. W tym czasie pojawią się w ponad 20 polskich miastach, m.in. w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Warszawie czy Białymstoku. Dodatkowo dołączą również do orkiestrowych aukcji, oferując usługę mycia okien przez superbohaterów. Zwycięzca licytacji sam będzie mógł wskazać lokalizację.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować