×

Ważny komunikat GIS! Dotyczy szerzenia się koronawirusa wokół atrakcji wodnych

Bez dystansu społecznego nie da się powstrzymać rozprzestrzeniania koronawirusa. Co do tego zarówno naukowcy, jak i politycy są zgodni. Dlatego wiele wątpliwości wzbudzało uruchomienie fontann, instalacji wodnych i tężni ulicznych, każdego lata przyciągających tłumy mieszkańców miast i turystów. Jest ważny komunikat GIS w tej sprawie.

Woda a koronawirus

Zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni lata, fontanny, instalacje wodne typu „dry plaza” i tężnie uliczne, przyciągają tłumy. Wypoczywają przy nich turyści, chłodzą się dzieci, spotyka się młodzież i dorośli. Ale przez koronawirusa uruchomienie tego typu punktów stanęło po znakiem zapytania. W polskich miejscowościach „straszył” podobny widok:

A to dlatego, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 może zwiększać się właśnie przez tego typu obiekty. Po pierwsze, jak magnes przyciągają one ludzi, utrudniając utrzymanie odpowiedniego dystansu społecznego. Po drugie, w takich warunkach cząstki koronawirusa odkrztuszane przez inne osoby, mogą łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe.

Ważny komunikat GIS

W komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Sanitarny czytamy, że rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania fontann oraz tężni ulicznych.

To oznacza, że wszelkie atrakcje wodne zostaną ponownie uruchomione! A co z ewentualnym ryzykiem?

Po pierwsze, zarówno premier jak i minister zdrowia zapewniają, że epidemia jest w odwrocie. Mimo wcześniejszych gorzkich słów Łukasza Szumowskiego na temat nieodpowiedzialnego zachowania Polaków, teraz minister chwali Polaków za przestrzeganie zasad i zachęca do dalszego rozsądnego postępowania.

Do odpowiedzialnego zachowania wokół atrakcji wodnych, zachęca również GIS w swoim komunikacie.

W zapobieganiu masowym zakażeniom wokół fontann, instalacji wodnych i tężni ulicznych, pomóc ma:

  • zachowanie dystansu społecznego (pozostawanie w odległości min. 2 m od innych odwiedzających);
  • zakrywanie nosa i ust, i nie dopuszczenie do zawilgocenia maseczki lub chustki (również podczas korzystania z tężni) – inaczej maska będzie utrudniać oddychanie i nie spełni funkcji ochronnej;
  • częste mycie i dezynfekcja rąk.

GIS przypomina również o konieczności dezynfekcji wody (nie tylko ze względu na koronawirusa) w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij