×

Koronawirus w Polsce 12 lipca. Pandemia nie odpuszcza, a minister chwali Polaków

Koronawirus w Polsce 12 lipca: minister Szumowski przekonuje, że epidemia w Polsce wygasa i chwali Polaków za zachowanie podczas I tury wyborów. Niemniej jednak codziennie raporty Ministerstwa Zdrowia mówią o kolejnych kilkuset przypadkach zakażeń. Nie inaczej jest dzisiaj. Resort przedstawił właśnie najnowsze dane, dotyczące przyrostu zachorowań w naszym kraju.

Koronawirus w Polsce 12 lipca

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła wczoraj 12,5 miliona. Rekordową liczbę zachorowań odnotowano w USA – aż 3,1 miliona! Nad skuteczną szczepionką pracuje ponad 100 zespołów na całym świecie. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Dzisiaj rano resort zdrowia przedstawił najnowsze dane odnośnie liczby zachorowań. Z raportu wynika, że mamy 370 kolejnych zakażeń. Nowe przypadki dotyczą województw:
wielkopolskiego (94),
śląskiego (57),
lubuskiego (48),
podkarpackiego (46),
lubelskiego (40),
łódzkiego (29),
małopolskiego (29),
mazowieckiego (8),
opolskiego (6),
pomorskiego (5),
podlaskiego (3), świętokrzyskiego (3),
dolnośląskiego (2).

Koronawirus w Polsce 12 lipca
Twitter

Tym samym ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce, to już 37 891.

MZ informuje również o zamkniętych ogniskach zakażeń w województwach:

wielkopolskie – zakażenia po weselu
śląskie – rodziny górników z kwarantanny
lubuskie – zakład opiekuńczo-leczniczy
podkarpackie – badania przesiewowe
lubelskie – zakłady mięsne
łódzkie – zakład produkcyjny
małopolskie – zakażenia po uroczystościach pogrzebowych

Ponadto, w komunikacie resortu zdrowia czytamy o ofiarach śmiertelnych Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-K Gliwice, 81-M, 69-K Poznań. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

To oznacza, że w naszym kraju liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła do 1 571. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od początku pandemii w Polsce, najmłodszymi ofiarami śmiertelnymi COVID-19 byli 18-letnia kobieta i 18-letni mężczyzna. Natomiast najstarsze ofiary miały 99 lat. Stan zakażonych pacjentów pogarszają głównie: choroby onkologiczne i kardiologiczne, choroby układu odpornościowego, cukrzyca i otyłość.

Koronawirus w Polsce 12 lipca
Twitter

Pocieszający jest raport dotyczący liczby ozdrowieńców. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia:

Informujemy, że w ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy zdecydowanie więcej przypadków osób, które wyzdrowiały (3402), niż zachorowały (1941).

Szumowski: „epidemia w Polsce wygasa”

W doniesieniach na temat koronawirusa w Polsce można się mocno pogubić. Wczoraj sanepid szukał pasażerów krakowskich autobusów, gdy okazało się, że podróżowała nimi zarażona osoba. Parę dni temu taka sama sytuacja miała miejsce po pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki w Zakopanem. A wcześniej po weselach, komuniach itp. Wielu dziwi jednak fakt, że dotąd sanepid nie szukał zarażonych np. po zatłoczonych wiecach wyborczych…

Twitter

Wybory prezydenckie 2020 długo stały pod znakiem zapytania, właśnie ze względu na koronawirusa. Jednak zarówno premier, jak i minister Szumowski zapewniają, że epidemia jest już w odwrocie.

Koronawirus w Polsce 12 lipca
Twitter

Podczas piątkowej konferencji prasowej Szumowski stwierdził, że „epidemia w Polsce jest w stanie zwijającym się, wygaszającym”. Jako dowód przytoczył wyniki badań przesiewowych u osób, które wyjeżdżają do sanatoriów. Odsetek chorych w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila.

To są drobne promile aktywnego wirusa

– stwierdził minister.

Szumowski odniósł się również do najgłośniejszego tematu ostatnich dni – wyborów prezydenckich. Minister pochwalił Polaków za zachowanie podczas I tury.

Frekwencja była wyjątkowo duża, a nie odnotowaliśmy wzrostu zachorowań. Dlaczego? Bo Polacy zachowali się tam bardzo rozsądnie, bezpiecznie. Reżim sanitarny był zachowany. Komisje pilnowały tego. Widać było to było po tym, jak ludzie stali przed lokalami w kolejkach. Nie tłoczyli się. To jest dobre, odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie

– powiedział.

Jednocześnie – idąc za przykładem premiera Morawieckiego – Szumowski zachęcił do udziału w dzisiejszym głosowaniu. Przypomnijmy, że wprowadzono ważne zmiany przed II turą wyborów – pierwszeństwo w głosowaniu dla osób starszych powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej 3 lat, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij