×

Biedronka i Lidl wycofują ze sprzedaży dwa produkty. Nie spożywaj ich!

GIS wycofuje produkty z Biedronki i Lidla. Wybierając się na zakupy do tych popularnych supermarketów koniecznie należy unikać zakupu pewnego rodzaju żywności. Jej zjedzenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Czego unikać?

Lidl i Biedronka to sklepy, które Polacy odwiedzają bardzo często. Choć obowiązujące w nich ceny wcale nie są najniższe na rynku, to jednak konsumenci ulegają ich „dyskontowemu” wizerunkowi. Z pewnością dużą zachętą do robienia zakupów w Biedronce są organizowane regularnie akcje zbierania naklejek i wymieniania ich na maskotki. Ostatnią tego typu promocją był tzw. Gang Fajniaków.

Niestety z doniesień Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w najbliższym czasie lepiej zrezygnować z kupowania wybranych produktów w Biedronce czy Lidlu. Na stronie GIS pojawiło się publiczne ostrzeżenie, które dotyczy dwóch partii mięsa wyprodukowanego na zlecenie sieci Biedronka i Lidl. Żywność ta już jest wycofywana ze sklepów. Także na stronie Biedronki opublikowano komunikat firmy Animex. Do wycofania została skierowana partia produktu: Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300 g z terminem trwałości 07.03.2021 r. i o numerze partii: 2272003053.

Osoby, które kupiły produkt (…) proszone są o jego wyrzucenie lub zwrócenie do najbliższego sklepu, w którym produkt został zakupiony. Produktu nie należy spożywać.

GIS wycofuje produkty z Biedronki i Lidla

Z kolei GIS napisał w oficjalnym oświadczeniu, że teoretycznie odpowiednia obróbka cieplna powinna spowodować zniszczenie bakterii. Niemniej jednak, lepiej zrezygnować z jedzenia skażonego mięsa. 

Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

Przedstawiciele firmy Animex w komunikacie na stronie Biedronki poinformowali, że trwa już akcja wycofywania produktów ze sprzedaży.

W związku ze stwierdzoną niezgodnością mikrobiologiczną (obecność Salmonella) w partii produktu podjęliśmy decyzję o wycofaniu z obrotu w/w partii.

Wszystkie osoby, które zakupiły mięso z Salmonellą, otrzymają zwrot kosztów. Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił w czwartek kolejne ostrzeżenie. Dotyczy ono partii mięsa mielonego z fileta kurczaka 400 g wyprodukowanego przez Animex dla Lidla. Partia o numerze: 2261003858 i terminie przydatności: 04.03.2021 również posiadała bakterie.

W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella z grupy O:9 w 4 z 5 próbek produktu mięso mielone z fileta kurczaka.

W sytuacji wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Procedury są w toku

Przedstawiciele GIS potwierdzili, że trwają już procedury zmierzające do wycofania skażonego mięsa z obrotu.

Zakład Animex Kutno sp. z o. o. Odział K2 w Kutnie, po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności Salmonella w produkcie mięso mielone z fileta z kurczaka nr partii 2261003858 rozpoczął procedurę wycofania tego produktu z rynku i podjął natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Organy urzędowej kontroli żywności czuwają nad procesem wycofywania wspomnianych partii ze sprzedaży.

Fotografie: Imgur, Twitter, poznan.naszemiasto.pl, epoznan.pl

Może Cię zainteresować

zamknij