×

Obrzydliwy atak na Viki Gabor. Sprawę zgłoszono do prokuratury, która ustala agresorów

Sława ma swoje cienie i blaski. Najlepiej przekonała się o tym Viki Gabor, która po zwycięstwie Eurowizji Junior 2019 zamiast cieszyć się z nagrody, musiała walczyć z nieprzychylnymi komentarzami. Sprawa okazuje się bardzo poważna.

Viki Gabor: prokuratura

Zaraz po finale Eurowizji dla dzieci 2019 w sieci pojawiły się liczne obelgi pod adresem nastolatki. Mówiono wręcz o fali hejtu, która wylała się na Viki Gabor. Większość z przykrych komentarzy miała charakter rasistowski. Sprawa została skierowana do krakowskiej prokuratury. Trwa postępowanie wyjaśniające.

Co ciekawe, pierwsze zawiadomienie do prokuratury wpłynęło ze strony organizacji pozarządowej o wątpliwej reputacji – Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Założyciel ośrodka, Rafał Gaweł w 2019 roku został skazany przez Sąd Apelacyjny na dwa lata więzienia za wyłudzenia i oszustwa. Mężczyzna wyłudził na założenie swojej organizacji aż 220 tys. zł z banku oraz 107 tys. zł z Fundacji im. Stefana Batorego. Po ogłoszeniu wyroku, Gaweł uciekł do Norwegii, gdzie wystąpił o azyl polityczny.

Tym samym pojawia się pytanie, czy organizacja o kryminalnej przeszłości jest dobrym sposobem na dochodzenie sprawiedliwości dla pokrzywdzonej Viki Gabor.

Korzenie Viki Gabor

Viki Gabor przyszła na świat w Niemczech, ale rodzice wychowywali ją w Wielkiej Brytanii. Później rodzina przeprowadziła się do krakowskiej Nowej Huty.

Mama i tata utalentowanej piosenkarki są pochodzenia romskiego. Viki nieraz podkreślała, że swoje umiejętności odziedziczyła po rodzicach. Po zwycięstwie w konkursie Eurowizja Junior 2019, pojawiły się zarzuty, że Viki nie powinna wygrać, ponieważ „nie jest Polką”.

Za publiczną zniewagę z powodu przynależności narodowej lub rasowej grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Oprócz zawiadomienia do prokuratury ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, kroki podjęło Stowarzyszenie Romów w Polsce, które również zgłosiło sprawę odpowiednim organom. Z pewnością dla 12-latki tak nieprzyjemne sytuacje są wyjątkowo stresujące.

Droga do kariery

Viki Gabor dała się poznać szerszej publiczności za sprawą drugiej edycji programu „The Voice Kids”. Chociaż nie wygrała muzycznego show, zyskała dużo większą sławę niż jej zwyciężczyni, Ania „AniKa” Dąbrowska. Początkowo to właśnie Ania miała jechać na Eurowizję dziecięcą. Jacek Kurski zdecydował o zmianie sposobu kwalifikacji reprezentantów.

Napisał wówczas w oświadczeniu:

Jakkolwiek wstępnie planowaliśmy, że Polskę na Eurowizji Junior 2019 reprezentować będzie któryś z uczestników „The Voice Kids 2”, to w tym roku w programie nie znaleźliśmy tak wybitnej i wyróżniającej się wokalistki, jak rok temu Roksana Węgiel. Tym razem konkurencja była na bardziej wyrównanym poziomie.

Dopiero zwycięstwo w finałowym odcinku „Szansy na sukces” zapewniło Viki udział w konkursie Eurowizji Junior 2019, którą wygrała z piosenką „Superhero”. Autorami przeboju są: Patryk Kumór, Lanberry i Dominic Buczkowski-Wojtaszek. Pierwsi dwaj napisali również piosenkę dla Roksany Węgiel „Anyone I want to be”.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Facebook.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować