×

Przerwa w transmisji meczu z Kataru. Dziennikarze uważają, że to nie był przypadek

Zgodnie z zapowiedzią Anglicy uklękli przed meczem z Iranem. Niestety tego momentu nie mogli zobaczyć kibice, którzy zasiedli w katarskiej strefie kibica. Transmisję przerwano na 10 sekund. Angielscy dziennikarze są przekonani, że to celowe działanie.

Pot, krew i rozpacz

Anglia pokonała, a właściwie zdemolowała Iran 6:2 w swoim pierwszym meczu na piłkarskich mistrzostwach świata. Jak na wicemistrzów Europy przystało, Anglicy nie dali szans rywalom. Bramki zdobyli Jude Bellingham, Bukayo Saka (2), Raheem Sterling, Marcus Rashford oraz Jack Grealish.

Minęło zaledwie kilka minut od rozpoczęcia meczu, a bramkarz Iranu zderzył się głową z kolegą z obrony. Sytuacja wyglądała bardzo źle. Alirez Beyranvand nie podnosił się z murawy przez ok. 10 minut. Jego strój sportowy zalany był krwią. Ostatecznie bramkarz musiał opuścić boisko (ma złamany nos, zaszło też podejrzenie wstrząsu mózgu), a jego miejsce zajął Hossein Hosseini. To była pierwsza, ale nie ostatnia zmiana po stronie Irańczyków. Trener reprezentacji dokonał jeszcze pięciu roszad. Na szczęście już w mniej dramatycznych okolicznościach.

Anglicy uklękli przed meczem

W związku z tym, że mundial odbywa się w Katarze, a organizatorzy imprezy wzbudzają ogromne kontrowersje, zdarza się, że sportowe emocje schodzą na dalszy plan. Tak było i tym razem, po spotkaniu Anglii z Iranem.

Przed spotkaniem angielscy piłkarze zapowiedzieli, że uklękną na murawie, żeby sprzeciwić się w ten sposób wszelkim przejawom rasizmu. Przypomnijmy: akcję zapoczątkowano w 2020 roku, po tym, jak czarnoskóry George Floyd zmarł podczas aresztowania. Po śmierci mężczyzny na sile przybrała akcja „Black Lives Matter” („życie czarnoskórych ma znaczenie”). Przyłączyło się do niej wielu sportowców, w tym angielscy piłkarze.

Zgodnie z zapowiedzią, reprezentanci Anglii przed meczem z Iranem uklękli na murawę. Sęk w tym, że nie wszyscy kibice mogli zobaczyć ten wymowny gest. Ci, którzy zasiedli w katarskiej strefie kibica, zobaczyli… przerwę w transmisji. Trwała ona około 10 sekund. Tyle wystarczyło, by ukryć publiczne potępienie rasizmu w wykonaniu Anglików.

Angielscy dziennikarze nie wierzą, że przerwanie transmisji w tak ważnym momencie, mogło być dziełem przypadku. Na symboliczny gest zdecydowali się także Irańczycy, którzy odmówili odśpiewania hymnu na znak sprzeciwu wobec irańskiego reżimu. Akurat tego momentu nie pokazano z kolei w irańskiej telewizji.

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),